Шампионите от Белогорие нанесоха първа загуба на Зенит в Русия (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Шампионите от Белогорие (Беллгород) нанесоха първа загуба на Зенит (Казан) в руската Суперлига, след като в мач от 12-ия кръг стигнаха до труден домакински успех с 3:2 (34:32, 25:20, 23:25, 23:25, 15:9). Титаничният сблъсък между двата гранда, които ще се изправят един срещу друг и на полуфинал в Шампионската лига в Анкара на 22 март, бе игран пред 3100 зрители в Двореца на спорта "Космос" в Белгород.

Гостите и лидери в класирането от Зенит излязоха на игрището без своя старши-треньор Владимир Алекно, който остана в Казан, заради заболяване. Неговият помощник Александър Серебренников води Зенит в този мач.

Белогорие поведе с 2:0 гейма след много битка и мъжка игра. Гостите от Зенит обаче успеха да вземат следващите две части и да изравнят резултата до 2:2 гейма.

Тайбрекът започна отлично за волейболистите на Белогорие, които поведоха бързо с 5:0 след отлична серия от бомбени начални удари на високият 218 сантиметра Дмитрий Мусерский и отлични блокади на първа линия на Александър Богомолов. Мат Андерсън се опита да върне интригата в 5-ата част, но негови грешки в атака дадоха успеха на Белогорие с 15:9 в тайбрека и 3:2 гейма в мача.

Германският национал Георги Гроцер заби 24 (1 ас, 2 блока, 57% ефективност в атака) точки за Белогорие, въпреки че не игра в третата част, когато бе заменен от Максим Жигалов, който се отчете със 7 точки. Дмитрий Мусерский добави още 16 точки (2 аса, 5 блока, 45% ефективност в атака), а капитанът Сергей Тетюхин се отчете с 11 точки (3 аса).

За Зенит капитанът Максим Михайлов заби 19 точки (2 аса, 2 блока, 54% ефективност в атака), а Мат Андерсън добави още 15 точки (1 ас, 3 блока, 31% ефективност в атака, 15% перфектно и 21% позитивно посрещане). Младокът Виктор Полетаев се включи отлично в третата част и се отличи с 14 точки (46% ефективност в атака).

Зенит остана начело в класирането с 34 точки (11 победи, 1 загуба), а Белогорие остана на второ място с 32 точки  (11 победи, 1 загуба).

В следващия 13 кръг Белогорие гостува на 22 февруари на Губерния (Нижни Новгород), който е воден от Пламен Константинов, а Зенит приема вицешампиона Урал (Уфа).

БЕЛОГОРИЕ (БЕЛГОРОД) - ЗЕНИТ (КАЗАН) 3:2 (34:32, 25:20, 23:25, 23:25, 15:9)

БЕЛОГОРИЕ: Александър Богомолов 6, Максим Пантелеймоненко 9, Сергей Тетюхин 11, Георг Гроцер 24, Дмитрий Мусерский 16, Драган Травица 4 - Роман Брагин-либеро (Хачатур Степанян-либеро, Антон Фоменко, Максим Жигалов 7, Дмитрий Илиних 4, Алксандър Косарев 1, Сергей Багрей)
Старши-треньор: Генадий Шипулин
ЗЕНИТ: Матю Андерсън 15, Николай Апаликов 7, Евгений Сивожелез 9, Александър Волков 3, Никола Гърбич 3, Максим Михайлов 19 - Алексей Вербов-либеро (Александър Абросимов 2, Виктор Полетаев 14, Роман Яковлев 1)
Треньор: Александър Серебренников.

ГАЛЕРИЯ от мача БЕЛОГОРИЕ - ЗЕНИТ 3:2 - ТУК!!!