Свендсен победи Фуркад след голяма драма в масовия старт

Норвежецът Емил Хегле Свендсен е шампион в масовия старт на 15 км по биатлон на Олимпийските игри в Сочи. Той спечели златния медал след фотофиниш и страхотна битка с французина Мартен Фуркад, който днес трябваше да се задоволи със среброто. Двамата дадоха равно време 42:29.1 минути, като Свендсен стреля 20 от 20, докато Фуркад сгреши веднъж на огневия рубеж. Трети се нареди чехът Ондрей Моравец, на 13.8 секунди от първото място и с нула грешки в стрелбата.

Масовият старт при мъжете трябваше да се проведе още на 16-и февруари, но първо бе отложен за следващия ден, а в крайна сметка се проведе днес. Чакането обаче си струваше, защото се получи изключително интересно и напрегнато състезание, в което най-сетне се намери човек, който да победи Мартен Фуркад. Французинът спечели убедително олимпийските титли в преследването на 12,5 км и индивидуалния старт на 20 км, след като остана без медал в спирнта на 10 км. Днес обаче вървящият към трета поредна крайна победа за Световната купа Фуркад трябваше да преклони глава пред направилия невероятно състезание Свендсен. Норвежецът порази всичките 20 мишени, а и ските му вървяха доста по-добре днес, след като лошата работа на норвежките ваксмайстори по-рано на Игрите му попречи да вземе медал в индивидуалния старт на 20 км.

Фуркад и борещият се днес за рекорден 13-и медал на Зимни олимпийски игри норвежец Оле Ейнар Бьорндален започнаха лошо състезанието. Французинът направи един пропуск в първата стрелба, но след това бе безгрешен и свали останалите 15 мишени. Бьорндален пък сгреши на два пъти при първата стрелба, но в следващите две не допусна грешка и със страхотно ски-бягане бе в позиция да се бори за медал и дори за златно отличие преди последната четвърта стрелба.

Бьорндален, Свендсен, Фуркад и Моравец започнаха на практика едновременно решаващата четвърта стрелба, но в нея 40-годишният Бьорндален допусна цели 4 грешки и финишира едва 22-и, докато другите трима поразиха петте последни мишени и влязоха в трибой в последната обиколка. Моравец дори в един момент за кратко излезе пред Фуркад и Свендсен, но в крайна сметка не издържа на темпото на двамата големи биатлонисти, които в пряк спор помежду си трябваше да решат кой ще вземе златния медал и за кого ще остане сребърният.

Свендсен излезе с едни гърди напред в един момент, после бе ред на Фуркад да поеме водачеството, но когато двамата вече бяха на стадиона пред публиката, Свендсен изпревари големия си съперник и се устреми напред. Фуркад обаче показа защо е голям шампион и не се предаде. В последните метри на финалната права Свендсен изглеждаше сигурен победител и дори миг преди да пресече финиша вдигна победоносно ръце, но не забеляза, че Фуркад бе сменил коридора и с последно усилие се опита да открадне победата от норвежеца. Фотофиниш трябваше да раздели двамата биатлонисти и в крайна сметка триумфът бе за Свендсен, който не сдържа сълзите си, след като дочака първия си медал в Сочи, при това златен.

28-годишният Свендсен вече има 4 олимпийски отличия. Във Ванкувър преди 4 години, той взе злато в старта на 20 км и в мъжката щафета, както и сребро в спринта. 25-годишният Фуркад също е с 4 олимпийски отличия - освен двете златни и днешното сребърно, той има и сребърен медал в масовия старт във Ванкувър. Бронзовият медалист днес, 29-годишният Моравец, пък затвърди изключителното си представяне и страхотните изяви на чешките биатлонисти като цяло в Сочи и прибави ново отличие в колекцията си след среброто в преследването.

Олимпийският шампион в тази дисциплина от Ванкувър Евгений Устютов (Русия) се класира 19-и. Той допусна 3 грешки в стрелбата и финишира на 2:08.2 минути от първото място.