Страхотна Жекова се размина на косъм с медал в Сочи (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Александра Жекова зае пето място в крайното класиране в дисциплината сноубордкрос от надпреварата по сноуборд на Олимпийските игри в Сочи. През целия ден 26-годишната българка показа фантастична форма и във финала се движеше в позиция за бронзов медал, но малко преди финиша пътят й бе пресечен от италианката Микела Мойоли, двете паднаха и това лиши нашето момиче от отличие. Шампионка стана чехкинята Ева Самкова, а на второ и трето място се наредиха съответно канадката Доминик Малтес и французойката Клое Треспьош.

Александра Жекова

Шампионката бе излъчена в рамките на един ден, като след първата фаза на квалификациите се проведоха съответно 1/4-финалите, 1/2-финалите, малкият финал и големият финал, в който място намериха шестте най-добри състезателки.

Александра Жекова и Доминик Малтес

Жекова се класира директно на четвъртфиналите, след като зае 11-о място в квалификациите с време 1:24.29 минута. С първо време в квалификациите бе Ева Самкова - 1:20.61 минута. 20-годишната чехкиня през целия ден просто не остави шансове на своите съпернички.

В своята 1/4-финална серия българката завърши втора, което й бе напълно достатъчно, за да продължи в следващата фаза. На 1/2-финалите Сани Жекова също се представи страхотно, като зае второ място във втората серия. Тя финшира почти едновременно с победителката във втората полуфинална серия Доминик Малтес от Канада. Малкият финал бе "предястието" преди голямата битка за медалите между шестте финалистки. След това дойде ред на големия финал. През целия ден състезанието бе съпътствано от неизбежните падания на различни състезателки и за съжаление Александра Жекова падна почти в самия край на трасето в големия финал. Тя нямаше шанс да застигне откъсналите се напред Самкова и Малтес, но бе много, много близо до бронзовото отличие, преди да се стигне до сблъсъка с италианката Мойоли, която не завърши.

Шампионката Ева Самкова

Петото място на Александра Жекова днес е най-доброто класиране на български спортист на Олимпийските игри в Сочи и вероятно ще остане такова и след края на Игрите. До момента българинът с най-предно класиране в Сочи бе скиорът-алпиец Никола Чонгаров, който завърши на 23-о място в суперкомбинацията.