Божинов отпразнува рождения си ден с гол, но Левски си тръгва без успех (видео)

Отборът на Левски завърши подготвителния лагер в Кипър без победа. В последната си проверка срещу руския Урал “сините” завършиха 1:1, но въпреки това изиграха най-доброто си второ полувреме в цялата подготовка. Рожденикът Валери Божинов бе точен в 47-ата минута, а Александър Ерохин бе открил в 34-ата минута. Димитър Макриев удари гредата, а попадение на Цветан Генков пъс бе отменено поради засада през втората част.

По този начин 26-кратните шампиони на България записа второ равенство 1:1 след това с латвиския шампион Жалгирис преди няколко дни. Преди това столичани имаха три загуби срещу Мордовия (1:2), Теплице (2:4) и Виктория Пилзен (0:3).

Наставникът Антони Здравков заложи на схема 4-2-3-1, но на почивката промени ситуацята, като направи четири смени и "сините"  заиграха в схема 4-4-2. Това определено даде резултат, тъй като българите бяха по-активните и през цялото време играеха с топката и се опитваха да създават положения. Руснаците обаче имаха своите шансове при опасни контраатаки, след като левскарите допуснаха свободни пространства в защита.

Здравков пусна титулярите в генералната репетиция преди подновяването на сезона в България срещу Славия другия уикенд. За първи път Аймен Белаид бе в двойка с Павел Чмовш. Пред Пламен Илиев крайни защитници бяха Пламен Крумов и Орлин Старокин, тъй като Мюлдер е контузен, но и наказан за мача с "белите". Владимир Гаджев, Кевин Брю и Борислав Цонев бяха тримата в средата на терена, като близнакът бе изнесен по-напред в ролята на плеймейкър, а Ларсен Туре и Мирослав Иванов - Деко играха по крилата до изнесения на върха Валери Божинов.

"Синият" капитан Станислав Ангелов влезе след почивката. Здравков даде шанс за игра още на Горан Блажевич, Даниел Димов, Цветан Генков, Димитър Макриев, Радослав Цонев, Пламен Димов и Мики Орачев. Новото попълнение Рафаел Бастос изгледа срещата отстрани, като евенутално в понеделник след прегледите в София ще парафира със "сините".

Предпоследният тим в класирането в Русия започна по-активно и до 5-ата минута имаше две изгодни положения. В единия случай Илиев улови, а в другия топката излезе в аут. В 20-ата минута Миро Иванов изпълни фаул от удобна позиция, но успя да спечели само ъглов удар. Минута по-късно Божинов изведе Деко сам срещу вратаря, но полузащитникът не успя да го преодолее и изпусна първата чиста възможност за "сините" в срещата.

В 27-ата минута отново Ерохин изпробва рефлекса на Илиев с шут извън наказателното поле, но "синият" страж бе на висота. Седем минути по-късно обаче по-добрата игра на Урал беше увенчана с гол. Спартак Гогниев проби отдясно, пусна кълбото в наказателното поле и Ерохин отблизо вкара.

Извършените на полувремето смени донесоха необходимия ефект и Левски заигра много по-добре. Още преди да са изтекли две минути от началото на полувремето Божинов бе изведен от Борислав Цонев и с хубаво изпълнение вкара второто си попадение със синия екип.

В 59-ата минута 26-кратните шампиони можеха да направят пълен обрат, но удар с глава на Макриев срещна напречната греда. Центрирането бе на Гаджев. Малко по-късно отличен изстрел на Брю мина много близо до целта. Чак в 72-ата минута руснаците успяха да стигнат до голова възможност, след като използваха грешка в отбраната на "сините", но Коман стреля над вратата. Пет минути по-късно гол на Генков не бе зачетен заради засада. Малко след това и шут на Ангелов не намери целта и така успехът с 5:3 срещу Черноморец остана единствен за Левски през зимната подготовка.