Кой друг? Неудържим Мартен Фуркад с второ злато в Сочи, Анев е 36-и

Французинът Мартен Фуркад спечели втори златен медал на Олимпийските игри в Сочи. Носителят на Световната купа в последните два сезона спечели индивидуалния старт на 20 км в биатлона с време 49.31.7 минути. Днес той допусна една грешка в стрелбата и дори леко залитане в една от обиколките не го спря по пътя към първото място. Фуркад триумфира във второ поредно състезание в Сочи, след като спечели преследването на 10 км. За Фуркад това е трети медал от Олимпийски игри, тъй като той има и сребро в масовия старт от Ванкувър през 2010 година.

Втори днес се нареди германецът Ерик Лесер, който порази всичките 20 мишени и остана на 12.2 секунди зад шампиона Фуркад. За бронза пък се пребори руснакът Евгений Гараничев, който направи един пропуск в стрелбата и финишира на 34.5 секунди след Фуркад.

Най-силно от българите се представи Красимир Анев. Той зае 36-о място, на 3:58.6 минути от победителя. Анев направи 2 грешки - и двете в третата стрелба. 39-и финишира Владимир Илиев с 3 грешки и изоставане от 4:20.9 минути от шампиона. Михаил Клечеров завърши на 68-а позиция с 2 пропуска в стрелбата и на повече от 7 минути след Фуркад. Мирослав Кенанов пък допусна само една грешка, но слабото му ски-бягане му отреди 75-о място, на повече от 8 минути от първото място.

Норвежците се провалиха днес и останаха без медал. Най-близо до отличие бе олимпийският шампион в тази дисциплина от Ванкувър Емил Хегле Свендсен. Той се представи силно на стрелбището, където допусна само една грешка, но ски-бягането му бе нетипчино слабо за него и големият норвежец остана едва седми, на 58.6 секунди след победителя. Свендсен, който по принцип е един от най-бързите биатлонисти, не можеше да повярва, че остава без медал, въпреки отличната си стрелба.

40-годишният Оле Ейнар Бьорндален пък съвсем нямаше ден, като допусна общо 4 грешки (по една във всяка стрелба) и се класира 34-и, на цели 3:50.2 минути след Фуркад. Бьорндален, който грабна златото в спринта в Сочи, остава с равен брой отличия от Зимни олимпийски игри с легендата в ски-бягането Бьорн Дели. Двамата норвежци са с по 12 медала, като Дели има един златен повече - 8.

Двама австрийци бяха много близо до медалите, но Симон Едер и Доминик Ландертингер останаха съответно четвърти и пети, а французинът Жан-Гийом Беатрикс дори имаше шанс да атакува златото, но в последната четвърта стрелба допусна грешка и го изпрати на шестото място. Беатрикс спечели бронз в преследването.