Домрачова просто ги разби!

Даря Домрачова от Беларус спечели преследването на 10 км при жените в биатлона на Олимпийските игри в Сочи. Тя триумфира с време 29:30.7 минути. Втора, на 37.6 секунди от шампионката, остана норвежката Тора Бергер, а трета се нареди словенката Тея Грегорин - на 42.0 секунди след победителката. Домрачова не остави никакви шансове на съперничките си и не уцели само една мишена - последната 20-а, но това по никакъв начин не й попречи да спечели убедително. Победителката от спринта Анастасия Кузмина (Словакия) не успя да повтори страхотното състезание, което направи в неделя, и днес остана на шеста позиция.

Домрачова тръгна от 9-а позиция с изоставане от 32 секунди от стартиралата първа Кузмина, но още от самото начало на състезанието представителката на Беларус показа феноменално ски-бягане. Още преди първата стрелба Домрачова застигна Кузмина, която по принцип е една от най-бързите биатлонистки. Домрачова поведе след първата стрелба и не изпусна водачеството до края. Въпреки страхотното си ски-бягане, биатлонистката от Беларус бе разпределила правилно силите си и беше безупречна в стрелбата, като ръката й трепна единствено при последния изстрел, но това нямаше никакво значение.

За Домрачова това е първи златен медал от Олимпийски игри и тя го добавя към бронза си от старта на 15 км от Игрите във Ванкувър преди 4 години. Домрачова е и едва втората спортистка на Беларус със златен медал на Олимпийски игри.

Второто място зае опитната норвежка Тора Бергер, която и днес показа голямата си класа. Ветеранката бе 10-а след спринта, но днес също като Домрачова допусна само една грешка на огневия рубеж - в последната четвърта стрелба, и това в комбинация със силното й ски-бягане й помогна да грабне среброто. За нея това е втори олимпийски медал след златото на 15 км от Ванкувър.

Словенката Тея Грегорин също се качи на почетната стълбичка, като се окичи с бронза. Тя бе едва 15-а в спринта, но днес направи невероятно състезание и пропусна само една мишена - в третата стрелба. За ветеранката Грегорин това е първо олимпийско отличие, като тя има и 2 сребърни медала от световни първенства - на 15 км и в смесена щафета.

Съвсем малко пък не достигна на чехкинята Габриела Соукалова да направи истински подвиг. Тя тръгна едва от 29-а позиция, но след страхотно ски-бягане и отличен мерник финшира четвърта, само на 5.6 секунди от бронза. Соукалова също не уцели само една мишена - в четвъртата стрелба.