Кузмина разби конкуренцията, Стоянова е 61-а

Състезаващата се за Словакия рускиня Анастасия Кузмина спечели спринта на 7,5 км по биатлон на Зимните олимпийски игри в Сочи. Кузмина порази всичките 10 мишени и завърши с време 21:06.8 минути. С днешния си триумф Кузмина защити олимпийската си титла в тази дисциплина от Игрите във Ванкувър преди 4 години. Със среброто се окичи рускинята Олга Вилюхина, която също стреля без грешка. Вилюхина завърши на 19.9 секунди след шампионката Кузмина. Трета се нареди украинката Вита Семеренко, която също не сбърка нито веднъж на огневия рубеж. Сестрата-близначка на Валя Семеренко остана на 21.7 секунди след победителката. Самата Валя Семеренко направи добро състезание, но грешка във втората стрелба я лиши от шанс за медал и я изпрати на 12-о място.

Българката Десислава Стоянова направи две грешки (по една във всяка от двете стрелби) и зае 61-о място в класирането, което я лишава от участие в преследването. Право на участието в преследването получават първите 60. Стоянова финишира на 2:41.3 минути зад шампионката.

Две от големите фаворитки за медалите днес - Дария Домрачова (Беларус) и Тора Бергер (Норвегия), допуснаха по една грешка в стрелбата и се класираха съответно на 9-о и 10-о място. И двете сгрешиха по веднъж в първата стрелба от положение "легнал", след което поразиха и петте мишени от "прав". Това обаче не им беше достатъчно за призово класиране, въпреки че са две от състезателките с най-бързо ски-бягане.

Показващата отлична форма този сезон чехкиня Габриела Соукалова бе една от най-бързите биатлонистки днес, но направи 3 грешки (и трите още в първата стрелба) и остана на 29-а позиция. Веднага след нея, на 30-а позиция, се класира друга от силните бегачки - финландката Кайса Макарайнен. Тя се движеше много добре след първата стрелба, в която не допусна грешка, но във втората направи два пропуска и надеждите й за медал днес се изпариха. Швейцарката Селина Гаспарин, която спечели два спринта от Световната купа през сезона, пък не уцели последната 10-а мишена и това я лиши от място на почетната стълбичка, като я изпрати на 13-о място. Интересното е, че най-добре представилата се швейцарка днес бе сестрата на Селина - Елиза, която завърши осма без грешка в стрелбата.