Атлетиката си има нов Оскар Писториус

Атлетиката си има нов Оскар Писториус

Германецът Маркус Рем е с ампутиран под коляното крак, но иска да се състезава с „нормалните” спортисти. Миналата седмица немската лека атлетика се изправи пред дилема, която припомни на любителите на спорта историята на южноафриканеца Оскар Писториус. Писториус е единственият мъж в света с ампутирани крака, който се състезава с „нормалните” атлети на олимпиадата в Лондон през 2012.

Днес Маркус Рем, който е специалист в дългия скок, а десният му крак е ампутиран под коляното, има същата мечта. Германецът победи на параолимпийските игри в Лондон, но иска да скача на олимпиадата в Рио заедно с атлетите без увреждания. Подобно нещо е правил само Писториус, а изявите му на пистата бяха съпътствани от много „за” и „против”. Споровете дали протезите му не му дават предимство пред останалите състезатели бяха замразени заради съдебната сага около убийството на приятелката му през август миналата година. Сега дебатите са извадени от фризера.

Маркус Рем се яви на турнир в германската провинция Северен Рейн-Вестфалия и спечели надпреварата с „нормалните” си колеги. Победата му отново повдигна въпроса дали протезата му дава предимство пред останалите и дали не трябва да бъде пратен при атлетите с увреждания. Всъщност състезанието в Леверкузен не беше нищо особено. Зрители и експерти се разбудиха от дрямката си един-единствен път – когато дикторът в залата съобщи, че състезателят на ТСФ Байер 04 Маркус Рем, който е с ампутирана подбедрица, е скочил с половин метър повече от конкурентите си. Резултатът му: 7,61 метра. Рем се порадва на първото си място и си замина за вкъщи. Радостта му обаче продължи кратко. Още вечерта стана ясно, че от немската федерация му забраняват да се състезава с атлети без увреждания...

С което посякоха една от големите му надежди. От юли 2013, когато стана световен шампион при инвалидите със 7,95 метра в Лион, Рем тренираше, за да се изправи срещу „нормалните” спортисти. Трябваше да добави още 15 сантиметра към рекорда си, за да отиде на шампионата на Германия. Оказа се обаче, че задачата е доста трудна. През януари 2013 Немският лекоатлетически съюз реши, че спортисти с увреждания, които имат нужда от протези или от други приспособления, може да участват в шампионатите само извън класирането. Заради жестоката критика съюзът промени становището си, но остави забраната за технологии, които биха дали предимство на атлетите. Миналата събота преднината на Рем беше толкова голяма, че реферът на турнира я обясни с протезата му. Което автоматично вкара в сила правилата на лекоатлетическия съюз и Рем изхвърча от официалното класиране. Ден по-късно директорът на състезанието отмени решението и обяви, че е допусната грешка. „Помощните средства са забранени, но аз само съм сменил това, което ми липсва, - каза Рем.” За пръв път този въпрос беше повдигнат заради Оскар Писториус. Южноафриканецът с два ампутирани крака води дълга война с Международната федерация по лека атлетика, за да бъде допуснат до стартовете на нормалните спортисти.

Оскар, познат като "най-бързият човек без крака", е световен рекордьор на 100, 200 и 400 метра спринт (клас Т44 – ампутации от коленете надолу). Бяга с помощта на фиброкарбонови протези. През 2007 година той за пръв път участва в международни състезания за напълно здрави атлети. С което предизвика бурни спорове, защото освен че протезите му позволяват да се състезава, според мнозина му дават преимущество. Същата година Световната федерация по лека атлетика (IAAF) промени правилата си и забрани използването на "всякаква техническа помощ, която дава на един атлет предимство спрямо друг атлет без същата техническа помощ". От федерацията отрекоха забраната да е пряко свързана с Писториус. След подробни изследвания учени установили, че Оскар наистина има леко предимство пред останалите атлети. Затова на 14 януари 2008 IAAF го обяви за нелегитимен състезател. На 16 май 2008 Спортният арбитражен съд реши, че няма достатъчно доказателства за това решение и то беше отхвърлено. Въпреки шанса да се състезава на олимпийските игри в Пекин, Оскар не успя да спечели квота за южноафриканския отбор, но участва на параолимпийските игри, където спечели златни медали на 100, 200 и 400 метра спринт в клас Т44. Три години по-късно, през юли 2011, южноафриканецът беше включен в националния отбор на страната си за шампионата в Дегу. Участва на 400 м гладко бягане и на щафета 4х400 м. В сериите на 400 м Оскар записа време от 45,39 сек. и се класира на полуфинал. Най-бързият човек без крака влезе в историята като връзката между здравите атлети и тези, родени с увреждания. Щафетата 4х400 пък извоюва с негова помощ бронзовите медали. В Лондон 2012 Писториус стигна до полуфиналите на 400 метра гладко бягане и до финала на щафетата 4х400 метра...

Немският лекоатлетически съюз тепърва ще взима решение по казуса „Рем”. Целта на атлета е да скача на шампионата на Германия през юли в Улм. В момента Маркус чака становището на федерацията. „Случаят трябва да се дискутира, - каза той. - Надявам се да получа зелена светлина за участие в състезанията на спортисти без увреждания, но досега никой не е говорил с мен.” За да не допусне грешка Немският лекоатлетически съюз поръча специална експертиза. Тя трябва да установи дали протезите на Рем са непозволено помощно средство.

„В случая не става дума за спортисти с увреждания или без увреждания, а за помощни средства, - каза президентът на съюза Клеменс Прокоп. – Обсъждаме проблема с Федерацията по лека атлетика за хора с увреждания и дискутираме дали може да се въведе сертифициране на протезите. Но още нямаме решение.” Становище обаче трябва да има. Рем се надява да не получи отказ, тъй като не се счита за инвалид. И също като Писторуис твърди, че просто е човек без крак. А по повод плановете си за Рио 2016 казва: „Преди 3-4 години никой не вярваше, че спортист с ампутиран крак може да скочи повече от седем метра. Защо да не мога да мина и осемметровата граница?”

Христо Христов

Последвайте каналите ни в:

Още от Лека атлетика

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти