България има своя 1/4-финалист в Мелбърн (видео + галерия)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров се класира на исторически 1/4-финал на Откритото първенство на Австралия в Мелбърн, след като победи с 6:3, 3:6, 6:2, 6:4 испанеца Роберто Баутиста Агут. "Феноменален", "Златно момче" - какъвто и епитет да използваме, вероятно вече ще е употребяван, а с изявите си Григор вече дава сериозна заявка за една велика тенис кариера.

Следващият му съперник в спора за място на полуфиналите ще бъде победителят от мача между Рафаел Надал и Кеи Нишикори. С успеха българинът си осигури място в топ 20 в света, както и 270 000 долара от наградния фонд.

Григор започна великолепно мача, като набързо поведе с 40:0 след мощен сервис, уинър от форхенд и ас, последва двойна грешка, но при втория си геймбол наниза още един ас и откри резултата в срещата.

Българинът поведе с 30:0 след две непредизвикани грешки на Баутиста Агут във втория гейм, но допусна обрат и изравняване на резултата.  И третият гейм стартира с леко предимство на посрещащия. Испанецът достигна до 30:15,  но след негова грешка, уинър от форхенд и мощен сервис Григор измъкна подаването си, за да достигне до пробив в четвъртия гейм след страхотна игра в защита и възползвайки се максимално от някои неточности на испанеца, за да поведе с 3:1.

Любопитното е, че точно в този момент на подем на Григор приятелката му Мария Шарапова загуби от Доминика Цибулкова на "Род Лейвър Арена" с 1-2 сета (6:3, 4:6, 1:6) и отпадна от надпреварата.

Последва труден сервис гейм за Григор, който при 40:30 допусна двойна грешка. Последва ас и предимство на Григор, но испанецът взе следващите две разигравания и беше близо до пробив, но сбърка и след два мощни сервиса Димитров спаси подаването си и затвърди пробива и поведе с 4:1.

Испанецът успя да спре серията на Григор, като спечели сервис гейма си на 30. В седмия гейм Григор не даде никакъв шанс на опонента си, като го бомбардира със сервис и се приближи на гейм от победа в сета.

Съперникът му все пак удържа подаването си и доведе сета до девети гейм. В него Григор бързо стигна до 40:0. Той пропусна първите два сетбола, но в третия не сгреши и поведе с 1-0 сета след 6:3.

Испанецът започна много стабилно втория сет, като спечели първия гейм без да загуби точка. Той стигна до пробив още в първия сервис гейм на Григор, който допусна две грешки близо до мрежата. Баутиста Агут не пропусна шанса си и поведе с 2:0. Съперникът на Димитров затвърди пробива си и предреши в голяма степен изхода на сета. Това разколеба Григор, той направи две непредизвикани грешки в четвъртия гейм, но се върна с уинър от форхенд, ас и мощен сервис, за да измъкне подаването си и да намали на 1:3.

Баутиста отново нямаше никакви проблеми в своето разиграване за 4:1. Испанецът беше близо до втори пробив в последвалия гейм, но Григор спаси брейкбола, а след това Баутиста Агут сгреши на два пъти и хасковлията спечели подаването си.
Последва драматичен седми гейм, който започна с предимство на испанеца, Григор отрази два геймбола, но до шанс за пробив така и не стигна, а испанецът спечели сервис гейма си. Григор също задържа своето подаване.

Задължителният в следващия гейм пробив, за да остане в сета сякаш затормози Григор, който сбърка още в началото и така резултатът в сетовете беше изравнен.

Григор излезе изпълнен с решителност в третия сет и започна с ас и 30:0, последваха две грешки, но с нов ас и уинър поведе с 1:0 гейма. Във втория испанецът също сгреши и даде надежда за пробив на нашето момче, но Баутиста Агут намери играта си и взе подаването си.

Същото стори и Григор, но по много по-категоричен начин, което постла пътя за последвалия пробив в четвъртия гейм. В него Григор показа цялата палитра на таланта си - печеливши точки от бекхенд и форхенд, атака на мрежата, добра защита и резултатът стана 3:1. Пробивът беше затвърден в сервис гейм, в който испанецът не стигна и до точка.

Двамата тенисисти спечелиха подаванията си, за да се стигне до решителния осми гейм, в който испанецът сервираше за оставане в сета. Две непредизвикани грешки на Баутиста Агут, ас и нова неточност изведоха Григор до две точки за пробив. Още в първото разиграване Григор принуди испанеца да сгреши и се приближи още по-близо до мечтания 1/4-финал на "Аустрелиън Оупън".

Четвъртият сет започна с труден сервис гейм за Григор, който едва удържа подаването си, но в крайна сметка поведе с 1:0. Испанецът нямаше подобни проблеми и изравни. Първата ни ракета започна отлично третия гейм, осигури си три геймбола, допусна равенство след серия от грешки, но не допусна да бъде пробит. В последвалия гейм Григор поведе, но испанецът със стабилна игра не допусна българина да стигне до шансове за пробив.

В последвалия сервис гейм Григор този път нямаше проблеми и поведе с 3:2. Световният №62 също нямаше проблеми. Григор спаси първия геймбол, но при втория Баутиста Аут изравни резултата. Последва изключително интригуващ седми гейм, в който Григор в огромното си желание дори тръгна да гони една топка извън корта. В крайна сметка с ефектен завършек се стигна до 4:3.

Испанецът удържа положението, спечелвайки на нула подаването си, за да изравни за 4:4. Организаторите дадоха нови топки за сервис гейма на Григор, което беше добра новина. За съжаление хасковлията допусна две грешки и испанецът поведе с 30:0. Последва ас и намаляване на резултата. С малко късмет Григор стигна и до изравняване, тъй като испанецът прати топката в мрежата.

Последва отлично излизане до мрежата и Григор стигна до геймбол, от който се възползва още при първата си възможност - 5:4 и испанецът беше подложен на огромното напрежение да сервира за оставане в мача.

Решителният гейм започна с продължително разиграване, Григор максимално разтегли съперника и спечели първата точка. Баутиста Агут не успя да вкара първия си сервис, но и Григор не беше прецизен в ретура. Последва нова грешка на Григор, но за негов късмет испанецът сбърка на два пъти и Григор стигна до мачбол.

В последвалото разиграване съдиите видяха аут, испанецът поиска "ястребово око", но електрониката потвърди решението на съдиите. България има своя първи 1/4-финалист в турнир от Големия шлем и празненствата вече могат да започват!