Григор Димитров даде сет на американец в Мелбърн

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров преодоля първи кръг на Откритото първенство на Австралия и се присъедини към първата ни ракета Цветана Пиронкова, която също стигна до втората фаза в Мелбърн.

Българинът, който 22-и в световната ранглиста, надви американският левичар Брадли Клан 6:7 (7), 6:4, 6:4, 6:3 след 155 минути битка на корта, която се проведе в невероятна горещина. Термометрите в Мелбърн показваха между 40 и 45 градуса, а изгледите са да се запазят такива до края на седмицата.

Следващият съперник на Григор ще бъде световният №53 Йен-Хсун Лу, който днес не даде и сет на сънародника си от Тайван Джими Уанг - 6:3, 6:2, 6:1. Той и Димитров нямат мач помежду си досега.

Успехът над Клан донесе на Димитров 50 хил. долара от наградния фонд и 45 точки за ранглистата. При нова победа в четвъртък, българинът ще се изправи срещу победителя от мача между канадеца Милош Раонич и румънеца Виктор Ханеску.

До победата не се стигна никак лесно. В първия сет Димитров печелеше с лекота своите подавания, но не успя да реализира нито един пробив, въпреки че имаше добри шансове за това в три от геймовете. В тайбрека Григор допусна четири минипробива и изтърва три сетбола, докато съперникът му успя да се възползва още от първата възможност да затвори сета.

Григор реши втория сет с един пробив в седмия гейм, след което печелеше своите подавания. Ситуацията се повтори и в третия. Григор набра скорост и започна решителния четвърти сет с пробив. Той поведе с 2:0 гейма, задържа подаването си, а при 5:3 с нов пробив сложи край на мача.