Бенфика подчини Порто, 62 000 почетоха великия Еузебио (видео+галерия)

Бенфика излезе еднолично начело в португалското първенство след победа с 2:0 над Порто в супердербито от 15-ия кръг. Родриго и Есекиел Гарай отбелязаха головете в полза на лисабонските "орли", които бяха по-добрият отбор и вече имат аванс от две точки пред Спортинг и три пред Порто в класирането. Домакините посветиха успеха на клубната легенда Еузебио, който почина през седмицата. 62 000 зрители изпълниха трибуните на стадион "Луш" и отдадоха почит на легендарния нападател, а футболистите на Бенфика излязоха с фланелки с неговото име.

Въпреки голямата вражда между двата отбора, феновете на Порто също уважиха минутата мълчание преди първия съдийски сигнал. Бенфика отново беше без голмайстора си Оскар Кардосо, но слуховете, че Неманя Матич е отказал да играе заради предстоящия си трансфер в Челси, се оказаха неверни. Сърбинът се появи в титулярния състав и беше сред най-добрите на терена.

Наставникът на гостите Пауло Фонскеа изненадващо пусна в центъра на защитата Николас Отаменди до Елакуим Мангала, а Майкон остана на пейката. Карлос Едуардо се завърна в халфовата линия след изтърпяно наказание, а а атаката поведе Джаксън Мартинес.

Темпото в началото беше ниско, но постепенно Бенфика взе инициативата. В 13-ата минута Лазар Маркович разсече защитата на Порто и подаде на Родриго, който не остави никакви шансове на Елтон - 1:0. До края на полувремето битката се водеше основно в средата на терена, а играчите на двата тима извършиха доста нарушения.

След почивката Порто се опита да вдигне оборотите и Карлос Едуардо затрудни Ян Облак, но стражът на Бенфика спаси изстрела му. В 54-ата минута в игра за "драконите" се появи Рикардо Куарешма, който се завърна в отбора преди седмица. Малко след това удар с глава на Матич сякаш срещна ръката на Мангала, но сигнал за дузпа не последва. При последвалия корнер Енцо Перес центрира, а Гарай заби топката в мрежата и доведе до екстаз феновете на "орлите".

Гостите се изнервиха и Джаксън Мартинес можеше да бъде изгонен след сблъсък с Макси Перейра, но реферът го пожали. Звездата на гостите имаше шанс да върне интригата, но беше спрян от Матич. В 74-ата минута Данило получи червен картон и Порто остана с човек по-малко.

Победата е първа за Бенфика срещу "драконите" у дома от сезона 2009/10. Тимът на Жорже Жезус показа, че към днешна дата превъзхожда съперника си и заслужено излезе начело в класирането.

БЕНФИКА - ПОРТО 2:0 (1:0)
1:0 Родриго (13)
2:0 Гарай (53)

БЕНФИКА (4-1-4-1): Облак; М. Перейра, Гарай (84 - Жардел), Луизао, Сикейра; Матич; Л. Маркович, Е. Перес, Родриго (86 - Р. Аморим), Гайтан; Лима

ПОРТО (4-3-3): Елтон; Данило, Отаменди, Мангала, А. Сандро; Фернандо, Л. Гонсалес (70 - Жосуе), К. Едуардо; Лика (54 - Куарешма), Мартинес, Варела