Марек с 10 от 10 след 3:0 над Нефтохимик 2010

Волейболният шампион на България Марек Юнион Ивкони записа 10-та поредна победа в Суперлигата. Момчетата на треньора Найден Найденов надиграха като гости Нефтохимик 2010 с 3:0 (35:33, 25:19, 25:22) в мач от 11-ия кръг, игран тази вечер в пълната зала "Младост" в Бургас.

Така дупничани продължават да са начело с 29 точки след 10 победи от 10 срещи и мач по-малко. Воденият от Даниел Пеев тим пък остана на 4-то място с 18 точки след 7 победи и 4 загуби. В следващия 12-ти кръг Марек отново гостува, но този път на Пирин (Разлог) в дербито на Югозапада, а Нефтохимик е домакин на Славия. Срещите са съответно в събота (18 януари) и в петък (17 януари) от 18,00 часа.

Срещата започна напълно равностойно до 5:5, след което домакините от Нефтохимик дръпнаха със 7:5 след две блокади на Мартин Пенев и с 8:6 след блок-аут на Георги Петров. Последваха грешки на Георги Петров и разпределителя на бургазлии Евгени Григоров и 8:8. Играта продължи точка за точка до 11:11, след което Нефтохимик поведе отново при 13:11 след атака на Андрей Николов и блокада на Петров. Последва ново равенство при 13:13 след успешна атака на Венелин Кадънков и контра през центъра на Мартин Иванов. Второто техническо прекъсване пък дойде при минимално предимство за Марек - 16:15 след сервис в аут на Георги Петров от бургазлии. Двата тима продължиха равностойно до 22:22, като междувременно имаше няколко миниобрата. Борбата за всяка топка продължи до 33:33, след което шампионите от Дупница измъкнаха драматично гейма с 35:33 след грешка в атака на Георги Петров и страхотна единична блокада на разпределителя Гьорги Гьоргиев.

В началото на втората част Нефтохимик дръпна с 4:1 след атака на Андрей Николов и ас на Мартин Пенев. Разликата нарасна до 6:2 след атака в аут на Станислав Величков от Марек, което накара Найден Найденов да вземе тайм-аут. Въпреки това, техническата пауза дойде при 8:4 след сервис в аут на Борислав Апостолов. Последваха атака на Георги Елчинов, блокада на Мартин Иванов и грешка на бургазлии - 8:7 и прекъсване за Даниел Пеев. Последва обрат и 11:9 за Марек след грешка на Пенев от домакините и контра блок-аут на Венелин Кадънков. Разликата леко нарасна до 14:10 след ас на Иванов и блокада на Апостолов. Марек запази преднината си до второто техническо прекъсване - 16:12. Независимо от усилията на бургаския тим, дупничани запазиха преднината си до 20:16 след атака на Елчинов и даже леко я увеличиха до 21:16 след аут на Пенев. В крайна сметка момчетата на Найден Найденов спокойно затвориха гейма в своя полза при 25:19 след нова грешка на домакините.

Третият гейм също тръгна по-добре за Нефтохимик, които поведоха с 6:2 след няколко грешки на дупничани, а след това с 8:3 след атака на Мартин Пенев. Постепенно Марек намали изоставането си до 8:10 след атака на Георги Елчинов и блокада на Станислав Величков. Независимо от тайм-аута за Даниел Пеев и Нефтохимик, последва равенство при 12:12 след атака на Венелин Кадънков и блокада на Гьорги Гьоргиев. Бургазлии си върнаха преднината при 15:13 след атака и ас на Георги Петров и 16:14 след успешна атака от втора линия отново на Петров. Последваха силна атака и блокада на Елчинов и контра на Кадънков и 17:16 за шампионите. Разликата леко нарасна при 19:17 след нова успешна контра на Кадънков. Резултатът стана 23:20 след ас на Величков, след което Марек спечели гейма с 25:22 след поредна успешна атака на Кадънков, а с това и мача с 3:0.
НЕФТОХИМИК: Евгени Григоров, Георги Петров, Мартин Пенев, Андрей Николов, Стоян Самунев, Васил Атанасов - Атанас Митрев-либеро (Стоян Златев)
Старши-треньор: Даниел Пеев
МАРЕК: Гьорги Гьоргиев, Венелин Кадънков, Георги Елчинов, Станислав Величков, Борислав Апостолов, Мартин Иванов - Мартин Божилов-либеро
Старши-треньор: Найден Найденов.