Цвети: Чувството е страхотно, чакам с нетърпение утрешния мач

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова се класира за първи път на финал в турнир на WТА. Тя достигна до мача за титлата на надпреварата в Сидни с награден фонд 710 хиляди долара след успех над поставената под номер 2 и шеста в света Петра Квитова с 6:4, 6:3 за 1 час и 21 минути.

"За първи път съм на финал на турнир на WТА - чувството е страхотно. Мечтаех за този момент от доста дълго време, именно това ми липсваше - да
достигна до финал или дори да спечеля титла", коментира 26-годишната пловдивчанка, която след колеблив сезон през 2013 година падна до 107-ото място в световната ранглиста. С успеха днес Пиронкова ще се завърне сред първите 70 в света от понеделник.

След 4:4 в първия сет Пиронкова спечели шест поредни гейма, за да поведе с 6:4, 4:1. Квитова успя да се съвземе и да намали за 4:3 и дори имаше шанс да изравни, след като в седмия гейм при сервис на Цвети дръпна с 15:40. В този решителен момент обаче българската тенисистка показа характер и заигра много стабилно. Тя измъкна подаването си, а в следващия гейм направи пробив на нула, записвайки осем поредни точки и 6:3 за крайния успех.

"Естествено, бях нервна в края на мача, но се опитах да се справя с това. Чувствам се невероятно щастлива точно сега. В същото време ще се опитам да остана твърдо стъпила на земята и да се фокусирам върху следващия мач, който ще бъде най-важният за седмицата. Очаквам го с нетърпение", каза още Пиронкова.

"Досега не съм била на финал, така че можете да си представите как ще се чувствам утре на корта. Ще видим какво ще се случи", завърши тя.

Пловдивчанката е в серия от седем поредни победи, след като започна участието си в надпреварата от квалификациите. Срещу Квитова тя спечели за десети път в кариерата си срещу състезателка от топ 10. В мача за титлата Цветана Пиронкова ще се изправи срещу поставената под номер 5 Анжелик Кербер (Германия), която елиминира в другия полуфинал Медисън Кийс (САЩ) с 6:4, 6:2.

25-годишната Кербер е девета в класацията на WТА в момента. Тя има три титли в кариерата си и е заработила около 5,5 милиона долара от наградни фондове като професионалистка. Двете са си разменили по една победа в срещите помежду си досега. Кербер печели първия мач в Насау през 2011 година с 6:3, 7:5, а през 2012 година Пиронкова побеждава в Доха с 6:4, 6:1.