Феноменална Пиронкова на финал в Сидни (видео+галерия)

До исторически първи финал в кариерата си достигна най-добрата ни тенисистка Цветана Пиронкова. Пловдивчанката продължи фантастичното си представяне на турнира в Сидни (710 000 долара) и взе пореден престижен скалп. В полуфинала нашето момиче разгроми актуалната №6 в света Петра Квитова с 6:4, 6:3. Само 24 часа по-рано жертва на намиращата се в чудовищна форма пловдивчанка стана и №7 Сара Ерани.

Това беше седма поред победа за Цвети, която стартира от квалификациите в Сидни, за да достигне до мача за титлата. Там нейна съперничка ще бъде победителката в двубоя между Анжелик Кербер и 18-годишната американка Мадисън Кийс. Официалният сайт на турнира отбелязва факта, че Пиронкова е първата в историята му квалификантка, която достига до финалния мач.

В мача с Квитова Пиронкова показа изключителна психическа издръжливост. Поне на два пъти тя изпускаше контрол над събитията на корта, но в решителния момент успяваше да си го върне и да не позволи на чехкинята да си помисли за победата.

Двубоят започна с опит на чехкинята да вземе предимство с мощните си сервиси, но Цвети устоя. Двете тенисистки спечелиха първите си две подавания, а в петия гейм българката първа стигна до пробив.  Цвети задържа подаването си, но след това при 4:3 чехкинята върна пробива. Последва невероятен подарък от Квитова - тя допусна четири непредизвикани грешки и първата ни ракета получи възможност да сервира за спечелване на първия сет, от която се възползва и се доближи само на крачка от лелеяния финал.

Във втората част Пиронкова поведе набързо с 3:0, като демонстрираше перфектна игра във всички компоненти. Това опъваше нервите на Квитова, която с изключение на моментни проблясъци, продължаваше да допуска висок процент брак. Чехкинята върна един пробив, но след това загуби подаването си заради свои грешки. В този момент послеваха тревожни минути за българката.

Квитова заигра преобразено и намали до 3:4, като притискаше максимално Цвети, която обаче не се пречупи, спечели подаването си за 5:3, а след това завърши двубоя с пробив на нула. Отчаяната Квитова поиска ястребово око за последната точка, но се оказа излишно.

Така българката постигна първа победа от четири мача над Квитова и взе малък реванш за загубата си от нея на 1/4-финалите на "Уимбълдън" през 2011 г.