Рали Дакар ден 2-ри: Петерханзел поведе, българите се добраха до финала през нощта

Българите Орлин Алексиев и Пламен Николов се добраха до финала на втория състезателен етап на рали Дакар 2014 през нощта след много премеждия. Българите започнаха отсечката от Сан Луис до Сан Рафаел с прилично темпо, но в пясъчната част на етапа техният Fiat Freemont 4×4 Concept започна да губи мощност. Техническите проблеми костваха на нащите пилоти доста време и те завършиха дена на 102-ро място (неофициална информация) със сериозен пасив.Французинът

Стефан Петерханзел с Мини спечели етапа от Сан Луис до Сан Рафаел, завършвайки с време 3:52:05 часа. Петерханзел излезе начело в главното индивидуално класиране след етапа. Французинът изпревари в етапа Карлос Сайнц (Испания) с Бъги, който остана на второ място, на 46 секунди след лидера.

Синиел Де Вилиерс (Южна Африка) с Тойота се нареди трети, на повече от пет минути зад Петерханзел. В генералното класиране след етапа Стефан Петерхансел е с 28 секунди пред Карлос Сайнс и с над четири минути пред Насер Ал-Атия (Катар) с Мини. 48-годишният Петерханзел има 11 победи в рали Дакар при мотоциклетистите и автомобилистите.

Британският мотоциклетист Сам Съндърланд с Хонда спечели втория етап при мотоциклетистите с време 3:42:10 часа. Това е първа етапна победа за 24-годишния Съндърланд, който участва за втори път в ралито (отказване през 2012 година). Британецът изпревари с 39 секунди в етапа Франсиско Лопес (Чили) с КТМ. Жоан Бареда (Испания) с Хонда е трети, на две минути след победителя.

След втория етап при мотоциклетистите в главното индивидуално класиране води Жоан Бареда (Испания) с време 6:09:41 часа, следван от Франсиско Лопес (Чили) и победителя Сам Съндърланд (Великобритания), които се намират на повече от две минути зад Бареда. При камионите победители във втория етап са холандците Герард де Роой и Дерек Родевалк, както и белгиецът Том Колсол.

Те финишираха за 3:58:17 часа и са водачи в генералното класиране. При четириколките етапът беше спечелен от Маркос Патронели (Аржентина) с време 4:40:37 часа. Той е водач и в генералното класиране.