Николай Желязков и Александър Попов застават един срещу друг преди дългоочаквания финал между Левски и ЦСКА във волейбола

Челси обърна Ливърпул след много силни 45 минути и остави мърсисайдци извън топ 4 (видео)

Челси победи Ливърпул с 2:1 на „Стамфорд Бридж“ и завършва годината на трето място във временното класиране, на две точки от лидера Арсенал. Гостите поведоха с ранен гол на Мартин Шкъртел (4‘), но селекцията на Жозе Моуриньо се отърси бързо и изигра може би най-силното си полувреме от началото на сезона, стигайки до пълен обрат след попадения на  Еден Азар и Самуел Ето'о. След почивката тимът на Ливърпул, който имаше много кадрови проблеми в отбрана, игра по-добре, но гостите нямаха шанс, след като удар на Мамаду Сако срещна гредата. Освен това мърсисайдци имаха две много сериозни претенции за дузпи за нарушения срещу Луис Суарес, които бяха подминати от Хауърд Уеб. Така Ливърпул, който бе на първо място на Коледа, се срина до петата позиция след двете последователни загуби от Манчестър Сити и Челси.

Фернандо Торес не започна срещу бившия си тим, тъй като бе оставен на резервната скамейка. Жозе Моуриньо заложи отново на Самуел Ето‘о на върха на атаката. Гари Кейхил, Сесар Аспиликуета, Франк Лампард и Вилиан се завърнаха сред титулярите на лондончани.

Брендън Роджърс бе направил само една корекция в своя състав в сравнение с тези, които започнаха при загубата от Манчестър Сити на „Боксинг дей“. Даниел Агер стартира в отбрана за сметка на Али Сисоко, който бе отстъпил мястото си. 16-годишният Джордан Роситър бе на скамейката на мърсисайдци, а след почивката в игра се повяи друг дебютант - 19-годишният Брад Смит. Още в 4-ата минута Мартин Шкъртел изведе гостите напред. Коутиньо изпълни пряк свободен удар отляво на вратата на Чех, Суарес засече с глава, плонжирайки, но Иванович блокира изстрела му. В крайна сметка топката стигна до Шкъртел, който отблизо я прати в мрежата. При нарушението преди гола Ето‘о влезе много остро в краката на Хендерсън, но не получи картон.

Секунди след това Азар бе близо до изравняването, а след това и Кейхил стреля встрани. В 11-ата минута Азар падна лесно в наказателното поле, което предизвика бурна реакция у Жозе Моуриньо, който искаше дузпа. Хауърд Уеб подмина ситуацията. Минута след това Миньоле се намеси решаващо, избивайки удар на Лампард, след който топката влизаше под гредата.Натискът на Челси даде резултат и в 17-ата минута Азар изравни. Вилиан намери Оскар, който проби добре през центъра и опита пас надясно, но топката рикошира в крака на бранител на Ливърпул и попадна в Азар, който със страхотен изстрел от границата на наказателното поле я прати извън обсега на Миньоле.

В 25-ата минута Хендерсън изведе много добре Алън в наказателното поле. Последният овладя на гърди и точно когато щеше да нанесе удар отблизо, Кейхил успя да му избие топката.

В 34-ата минута Самуел Ето‘о направи обрата пълен, след като се възползва от поредната грешка в обърканата отбрана на Ливърпул. Оскар провря топката между краката на Сако, подавайки към нападателя, който изпревари Шкъртел, протегна крак и прати топката в мрежата зад Миньоле. Вратарят също не успя да се намеси добре. Три минути преди края на първата част Петер Чех се отчете с важна намеса, спасявайки много опасен изстрел на Стърлинг.

Ливърпул започна по-добре втората част и в 52-ата минута удар с глава на Сако рикошира в напречната греда. Много скоро след това Ето‘о, който получи топката в положение на засада, останала немаркирана, се озова очи в очи с Миньоле, но стражът на гостите спаси.

След малко повече от час игра гостите имаха претенции за дузпа заради падане на Суарес след единоборство с Джон Тери. Уеб отново остана безмълвен. В 74-ата минута Чех спаси опасен удар на Глен Джонсън.

В 82-ата минута главният рефер Уеб подмина нова ситуация за дузпа в полза на Ливърпул – отново за нарушение срещу Суарес, който целенасочено бе изблъскан в гърба от Ето‘о в наказателното поле. Така във втори пореден двубой, след дербито с Манчестър Сити, „червените“ не получиха 11-метров наказателен удар в заключителните минути. В самия край Торес, който се появи като резерва, проби добре, но стреля в ръцете на Миньоле.

Челси е на трето място – на точка зад Манчестър Сити и на две след Арсенал. Ливърпул завършва годината на пета позиция – на шест точки от върха.