Арсенал посреща Нова година като първенец след важна победа над Нюкасъл

Лондонският Арсенал ще посрещне новата 2014 година като лидер в класирането на английската Висша лига, след като се завърна на първото място в подреждането, измествайки Манчестър Сити, след победа с минималното 1:0 в тежко гостуване на Нюкасъл Юнайтед. Възпитаниците на Арсен Венгер изнесоха стабилен мач на традиционно неприятния за гостите терен на "Сейнт Джеймсис Парк" и се възползваха от една от малкото си възможности за гол, за да грабнат трите точки.

Френският нападател на Арсенал Оливие Жиру донесе победата на своя тим с попадение в 65-ата минута. Той се разписа за осми път през сезона, след като изпревари защитата на домакините за едно центриране на Сантиаго Касорла от пряк свободен удар и с глава от непосредствена близост простреля Тим Крул. Попадението на Жиру дойде сякаш "от нищото", след като и двата тима не създадоха почти никакви положения за гол до този момент.

Преди почивката Арсенал доминираше играта и опитваше да обсади наказателното поле на съперника, но без да успее да създаде чисто голово положение в своя полза. Дори напротив, най-добрата ситуация за попадение през първото полувреме бе пред вратата на лондончани, след като топката срещна горната греда зад Войчех Шчесни след изпълнение на корнер и удар с глава на Шейк Тиоте.

През втората част събитията на терена не се промениха особено и Арсенал бе отборът, който повече търсеше гола, но без да успее да създаде много чисто положение пред Крул. Въпреки това Жиру доказа невероятния си голмайсторски усет, след като се измъкна от цели четирима бранители на домакините и прати топката в мрежата на Нюкасъл от точката на дузпата след центриране на Санти Касорла от пряк свободен удар.

Само няколко минути по-късно гостите можеха да удвоят аванса си, след като Тио Уолкот се измъкна сам срещу вратаря и успя да го прехвърли, след като Крул спаси първия му удар, но топката бе избита от Давиде Сантон в горната греда и не влезе в мрежата.

До края на мача домакините наложиха сериозен териториален натиск, който бе спомогнат и от дефанзивните смени на мениджъра на Арсенал Арсен Венгер, включил в игра Карл Дженкинсън и Микел Артета, за да заиграе с петима в отбрана. Въпреки това неговото решение даде резултат и възпитаниците му запазиха своя аванс, за да се завърнат отново на първото място в класирането в последния си мач за календарната година.