България загуби и официалната контрола срещу Губерния с 0:3 (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България загуби и официалната контрола срещу руския Губерния (Нижни Новгород), който е воден от българския наставник Пламен Константинов. След като вчера момчетата на селекционера Камило Плачи паднаха с 2:3 в съвместната тренировка, тази вечер отстъпиха на руския тим с 0:3 (23:25, 18:25, 25:27) в мач, игран пред над 500 зрители в зала "Христо Ботев".

В неделя (29 декември) България ще има съвместно занимание с националния отбор на Турция, което ще бъде закрито за фенове и медии, а в понеделник (30 декември) от 17,30 часа отново в зала "Христо Ботев" ще има официална приятелска среща срещу турците. Това ще бъдат последните две контроли на България преди световната квалификация в Опава (Чехия) от 3-ти до 5-ти януари.

Наставникът на България Камило Плачи направи три промени в стартовата шестица в сравнение със съвместната тренировка между двата тима вчера. Италианският специалист заложи на Георги Братоев, Данаил Милушев и Теодор Тодоров съответно на местата на Андрей Жеков, Цветан Соколов и Николай Николов. От друга страна българският наставник на Губерния Пламен Константинов заложи на същия стартов състав както във вчерашната проверка.

Самата среща тръгна по-добре за руснаците, които бързо дръпнаха с 4:0 след отлични изяви на Игор Тюрин, който започна на нетипичния за него пост на посрещач, и Николай Павлов. Въпреки прекъсването, което поиска Камило Плачи, техническата пауза дойде при 8:5 за Губерния след грешка от сервис на Тодор Скримов. Разликата постепенно нарасна до 12:6 след грешка на българския разпределител Георги Братоев, силен ас на Сергей Савин и мощна контра на Николай Павлов. Вторият тайм-аут, който поиска Плачи, даде ефект и България намали изоставането си до 11:12 след атака на Данаил Милушев, аут на Тюрин от гостите и блокада на Теодор Тодоров. Губерния възстанови леко преднината си при 16:13. Преднината на руският тим стана 19:14 след нова успешна атака на Савин и аут на Виктор Йосифов. Българите стопиха отново изоставането си до 19:21 след две последователни силни атаки на капитана Тодор Алексиев. Все пак в крайна сметка момчетата на Пламен Константинов взеха гейма при 25:23 след бърза атака през центъра на Алексей Кулешов.

Втората част започна добре за България, която поведе с 5:3 след атака на Тодор Алексиев и грешка при мрежата на руснаците. Губерния успя да изравни при 6:6 след аут на Алексиев и контра блок-аут на Николай Павлов. Първото техническо прекъсване пък дойде при минимална преднина за руския тим - 8:7 след сервис в аут на Данаил Милушев. Постепенно разликата нарасна до 11:8 след контра на Игор Тюрин и силен ас на Сергей Савин. Въпреки тайм-аута за Камило Плачи, последваха контри на Алексей Остапенко през центъра и на Павлов от втора линия и втори ас на Савин - 14:8 и второ прекъсване за италианският селекционер на България. Българските волейболисти успяха да намалят до 13:15 след серия от силни сервиси на разпределителя Георги Братоев и блокада на Дани Милушев. Все пак техническата пауза дойде при 16:13 за Губерния след блок-аут на Павлов. Последваха атака в аут на Теодор Тодоров и блокада на Алексей Кулешов и 18:13. България отново намали до 17:20 след страхотна атака на Виктор Йосифов, но руснаците си върнаха преднината при 22:17 след блок-аут на Павлов и аут на Алексиев. Губерния без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:18 след сервис в аут на българите.

За началото на третия гейм на полето за България се появи Николай Николов на мястото на Теодор Тодоров. Българите успяха да поведат при 5:3 след атака на Данаил Милушев и отлична блокада на Тодор Скримов. Губерния, обаче, успя да обърне до 8:7 в своя полза след няколко грешки на българите. Двата тима продължиха равностойно до 9:9, след което "трикольорите" дръпнаха с 11:9 след контри на Ники Николов и Скримов. Разликата леко нарасна до 14:11 след контра на Скримов, което накара Пламен Константинов да вземе тайм-аут за Губерния. Въпреки това, България запази предимството си до 16:13 след блок-аут на Дани Милушев. Преднината на българския тим стана 20:16 след блокада на Скримов и второ прекъсване за Пламен Константинов и Губерния. Това помогна и руснаците намалиха до 19:20 след мощен ас на Игор Тюрин и контра блок-аут на Сергей Савин. Момчетата на Константинов даже успяха да изравнят при 21:21 след нова контра на Савин. Все пак България стигна до геймбол при 24:22 след страхотна атака на Дани Милушев и ас на Скримов. Губерния успя да спаси и двата геймбола и изравниха при 24:24 след поредна атака на Савин и грешка на Милушев. Последва ново равенство при 25:25, след което руският тим измъкна гейма с 27:25 след нова грешка в атака на Милушев и силен ас на Алексей Остапенко, а с това спечели и мача с 3:0.

Данаил Милушев (42% ефективност в атака), Тодор Скримов (3 блока, 1 ас, 56% ефективност в атака, 40% позитивно и 36% перфектно посрещане) и Тодор Алексиев (1 блок, 52% ефективност в атака, 45% позитивно и 27% перфектно посрещане) реализираха по 13 точки за България. За тима на Губерния Николай Павлов реализира 15 точки (1 блок, 1 ас и 46% ефективност в атака) за победата.

БЪЛГАРИЯ - ГУБЕРНИЯ (НИЖНИ НОВГОРОД) 0:3 (23:25, 18:25, 25:27)

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 2, Данаил Милушев 13, Тодор Алексиев 13, Тодор Скримов 13, Виктор Йосифов 5, Теодор Тодоров 5 - Теодор Салпаров-либеро (Николай Пенчев, Николай Николов 1)
Старши-треньор: Камило Плачи