Обзор на X кръг на TESY НБЛ

Десетият кръг на TESY Национална Баскетболна Лига се изигра непосредствено преди Коледа и предложи на родните баскетболни фенове интересен и резултатен баскетбол. Най-оспорваният мач се получи малко неочаквано в Стара Загора, където домакините от Берое играха фантастично и бяха на крачка от сензационен успех срещу Левски, но нямаха шанс в последните секунди и загубиха с 1 точка разлика.

В Правец домакините от Лукойл Академик посрещнаха приятната изненада на сезона – Черно море Порт Варна с една едниствена цел – победата. Момчетата на Димитриос Галанис подходиха доста сериозно към двубоя, в резултат на което държаха инициативата през всичките 40 минути и не позволиха на противника да поведе в резултата нито веднъж. Голямата разлика в мача дойде от борбата в подкошието, където „студентите” бяха безапелационни, като взеха 38 борби срещу 18 на варненци. Отличен двубой за победителите направи Киърън Ачара, който при липсата на контузения Тенчо Банев получава възможност за изява и на позиция 5. Тежкото крило показа много добра ефективнот и за 23 минути реализира 19 точки, с което беше и най резултатен както за отбора си, така и в мача.

Ямбол записа ценен успех като гост на Спартак в Плевен с 98:89. Ямболии започнаха добре срещата, в резултат на което на почивката натрупаха преднина от 16 точки, която умело съхраниха и до самия край. Разликата в мача дойде от опитнния Станислав Говедаров и от младока Павлин Иванов, като общият точков актив на двамата след завършването на срещата беше 61 токи. Павлин направи впечатляващо завръщане в отбора, дал дачалото на баскетболната му кариера, включвайки се в мача като шести човек, което не му попречи да избухне с 30 точки, 6 борби и 3 отнети топки.

Рилски спортист (Самоков) записа категорична победа с 98:83, като гост на Черноморец в Бургас. Тимът от Самоков демонстрира отлична игра в нападение, реализирайки цели 98 точки и то като гост. Освен това самоковлии показаха и много добра отборна игра, доказателство за което са броя асистенции (31), които направиха, както и факта, че цели шест играчи завършиха с 10 и повече точки. Определено над всички беше Шон Барнет, който с представянето си не остави шанс на противниковите състезатели в подкошието, завършвайки с „дабъл-дабъл” – 28 точки и 12 борби, като към тях добави и 3 асистенции, и 1 отнета топка.

Мачът на кръга се получи там, където най-малко се очакваше – в Стара Загора. Отборите на Берое и Левски изиграха истински трилър, който се реши буквално в последните секунди и в крайна сметка беше спечелен от гостите с точка разлика – 94:93. Старозагорци могат само да се гордеят с представянето си в тази среща, след като диктуваха дейстията на паркета и водеха в резултата през по-голямата част от мача. За момчетата, водени от Атанас Радев, на високо ниво се представиха двамата американци – Доминик Фъргюсън и Майк Динуно, които записаха съответно 21 и 41 точки, както и младежкият ни национал Деян Карамфилов, който завърши с 10 точки и 9 асистенции. За „сините” над всички отново беше Павел Иванов, който с добрите си игри от началото на сезона се превърна в лидер и двигател за отбора си. Павката беше на игрището 33 минути, за които реализира 32 точки с много висок процент на успеваемост – 8/11 за 2 точки, 3/4 за 3 токи и 7/7 от НУ.

Автори: Александър Сотиров, Мануел Марков
Колаж: Графика ООД