Атлетик Билбао продължава мощно (видео)

Отборът на Атлетик Билбао записа четвърта победа в последните си пет шампионатни мача след 2:1 над Райо Валекано в мач от 17-ия кръг на Примера, игран на новия "Сан Мамес". Микел Сан Хосе (32) и Микел Рико (66) зарадваха "Червено-белите" фенове. За тима "Вайекас" точен беше Алберто Буено (62). С успеха Атлетик ще посрещне нова година с аванс от четири точки пред петия Реал Сосиедад.

Тимът на Ернесто Валверде започна силно и зареди атаки към Рубен Мартинес. В петата минута топката кацна на гредата след удар с глава на Микел Сан Хосе при изпълнение на корнер. В 23-ата Алберто Переа и Йохан Мохика сбъркаха в левия вал на мадридската защита, Андони Ираола напредна в наказателното поле, но чим му изигра лоша шега.

Първият шанс пред "пчеличките" беше в краката на Жонатан Виера в 26-ата минута, но ударът не се получи. В 29-ата Тито беше на точното място, спасявайки вместо Рубен. В 33-ата "лъвовете" откриха резултата след разбъркване и точно насочване отблизо на Сан Хосе. Видеоповторенията показаха, че при гола Гайска Токеро докосва топката с ръка.

Второто полувреме започна със спасяване на Горка Ираисос след премерен удар на Адриан Гонсалес. В 48-ата Токеро беше на празна врата на втората греда, но засече в аут доста трудна топка. В 62-ата защитата на "червено-белите" изпусна Виера на втората греда, който асистира на Алберто Буено. Бившият футболист на Реал Мадрид заби топката в мрежата със задна ножица отблизо.

Четири минути по-късно баските стигнаха до втори гол. Резервата Ариц Адурис върна назад към Микел Рико, който от 15 метра с помощта и на рикошет успя да отбележи - 2:1. В 76-ата Атлетик изпусна златен шанс. Вратарят Рубен излезе неразчетено, Маркел Сусаета на два пъти го преодоля, но домакините така и не вкараха. Първо шут на Андони Ираола беше спасен на голлинията, а след това изстрел на Сусаета срещна гредата. В самия край резервата Ибай Гомес изпусна от удобно положение.

Снимка: Getty Images/Guliver