Лукойл Академик взе дербито с Черно море

Отборът на Лукойл Академик записа нова победа в Националната Баскетболна Лига, след като се наложи при домакинството си на Черно море (Варна) с 91:75 в мач от програмата на X кръг на родното първенство.

Киърън Ачара беше най-резултатен за победителите с 19 точки, Юре Лалич вкара 13 точки, а Божидар Аврамов, Аландо Тъкър и Веселин Веселинов добавиха по 12 точки.

Джордже Трешач отбеляза 15 точки за гостите от морската ни столица, а Педжа Стаменкович приключи с 14 точки.

„Студентите” тръгнаха много силно в мача и за шест минути преднината на домакините вече беше двуцифрена – 16:4. В тези минути гостите бяха изключително неорганизирани в нападение, като допуснаха страшно много грешки, но за техен късмет, съперникът им не използва това и в края на частта разликата беше само десет точки – 19:9.

В началото на втората четвърт доминацията на домакините продължи и преднината им стигна до 19 точки, но след това възпитаниците на Галанис свалиха рязко темпото. Това даде идеална възможност на „моряците” да се отърсят от шока и в последните минути на първото полувреме варненци бяха пълни господари на терена и заслужено се върнаха в мача – 32:38.

Пупович отбеляза първите точки за второто полувреме и доближи Черно море още повече до шампионите. Гостите продължиха да стоят много добре на терена и се държаха близо до съперника си, но в самия край на частта домакините се сетиха защо са на терена и след няколко добри атаки на Аврамов и Вергинис, Лукойл отново си върна двуцифрения аванс – 66:54.

В заключителните десет минути шампионите демонстрираха нагледно, че са по-класния от двата отбора на терена и четири минути преди сирената всичко бе решено – 80:61. В заключителните 120 секунди Димитрис Вергинис пусна в игра част от резервите си, но това не се отрази на крайния изход на двубоя и последния съдийски сигнал прозвуча при в полза на Лукойл Академик.