Рома направи на пух и прах Катаня и запази интригата жива (видео)

Тимът на Рома отнесе последния в класирането Катаня с 4:0 на своя стадион "Олимпико" в мач от 17-и кръг на италианската Серия "А" и не допусна да се отдалечи още повече от първото място. Головете за клуба от Вечния град отбелязаха Меди Бенатиа (18, 59), Матия Дестро (55) и Жервиньо (80).

Тимът на Руди Гарсия излезе на терена без наказаните халфове Даниеле Де Роси и Кевин Строотман, а защитникът Федерико Балдзарети и нападателят Марко Бориело отсъстваха от състава на столичани заради травми. Капитанът и символ на Рома Франческо Тоти пък бе титуляр за първи път след завръщането си в игра след контузия. В миналия кръг той влезе като резерва в игра в мача с Милан (2:2). Днес Тоти остана на терена до 87-ата минута, когато бе сменен от младия Федерико Ричи. Наставникът на Катаня Луиджи Де Канио пък не можеше да разчита на наказания Николас Споли и контузените Джузепе Белуши и Серхио Алмирон.

В 18-ата минута сръбският нападател на Рома Адем Ляич получи топката в наказателното поле на тима от Сицилия и стреля по земя, но вратарят Алберто Фризон изби. Стигна се до корнер, след чието изпълнение "вълците" поведоха в резултата. Нападателят Матия Дестро игра с глава и мароканският защитник Меди Бенатиа отблизо с глава насочи топката в мрежата зад Фризон. При попадението останаха известни съмнения за нарушение в атака на Дестро.

В 21-ата минута домакините организираха бърза контраатака, при която Дестро нанесе опасен шут, но Фризон се намеси отлично и изби. Две минути по-късно стражът на сицилианците направи ново страхотно спасяване, с което попречи на котдивоарския нападател Жервиньо да направи резултата 2:0.

В 39-ата минута Майкон навлезе в наказателното поле на Катаня и опита нещо средно между остро центриране и шут, но топката срещна тялото на играч на гостите и излезе в ъглов удар.

Две минути след почивката Фризон спаси силен далечен изстрел на Ляич. Секунди след това гостите застрашиха вратата на Рома след изпълнение на коркер, но Себастиан Лето стреля неточно. В 53-ата минута пък "вълците" сътвориха чудесна атака, при която Майкон намери с отличен пас Тоти в отлична позиция, но 37-годиният нападател стреля твърде неточно.

В 55-ата минута правещият много силен мач до момента вратар на Катаня Фризон подари на Дестро гол, с който "джалоросите" поведоха с 2:0. Фризон изпусна нелепо топката след центриране на Майкон и Дестро реализира може би най-лесния гол в кариерата си, оставен сам на празна врата.

Интригата окончателно приключи в 59-ата минута, когато Ляич центрира от фаул и Бенатиа с великолепен удар с глава реализира второто си попадение в двубоя - 3:0 за Рома.

В 64-ата минута Жервиньо направи прекрасен пробив и бе фаулиран в наказателното поле на Катаня, но дузпа не бе отсъдена. В 75-ата минута Жервиньо имаше златен шанс да запише името си сред голмайсторите, но направи невероятен пропуск. Фризон спаси удар на Тоти, но топката попадна в котдивоареца, който обаче уцели греда на празна врата.

Все пак, Жервиньо успя да вкара гол днес. Това се случи в 80-ата минута, когато след поредната силна атака на Рома Ляич подаде на намиращия се в отлична позиция Жервиньо и бившият играч на Арсенал изпрати топката в мрежата на гостите, макар че не намери кълбото по най-добрия начин.

В крайна сметка, Рома записа 12-ата си победа от началото на сезона и е единственият тим в Серия "А" без загуба след 17 кръга. "Вълците" събраха 41 точки и са на 5 зад лидера Ювентус, както и на 5 пред третия в подреждането Наполи. Катаня пък остава на последното 20-о място с 10 точки.

В следващия кръг, след Коледната пауза, Рома гостува на Ювентус в изключително интересен и важен за титлата в италианското първенство сблъсък.