Могъщият Байерн стъпи и на световния връх (видео+галерии)

Байерн (Мюнхен) завърши годината по възможно най-добрия начин. Германският колос победи с 2:0 Раджа (Казаблнака) във финала на световното клубно първенство и за трети път стъпи на световния връх. Първия гол вкара Данте в 7-ата минута. Бразилецът беше оставен непокрит в наказателното поле и с мощен шут опъна мрежата. В 21-ата минута Тиаго Алкантара удвои след асистенция на Дейвид Алаба. През второто полувреме мюнхенци намалиха темпото, а домакините дори пропуснаха да зарадват публиката в Маракеш с почетно попадение в последните минути.

Баварците направиха знаменит требъл в края на миналия сезон, а от началото на този продължават да мачкат съперниците си, но вече под ръководството на Джосеп Гуардиола. Начело с бившия наставник на Барселона мюнхенци спечелиха Суперкупата на Европа, а днес добавиха към богатата си колекция още един престижен трофей. Байерн вече беше ставал два пъти световен клубен шампион (през 1976 и 2001 година - б.а.), но за първи път печели турнира в новия му формат.

Съперникът на Байерн беше приятната изненада на надпреварата. На полуфиналите Раджа сензационно елиминира Атлетико (Минейро) на суперзвездата Роналдиньо, но срещу големия фаворит нямаше шансове. Мароканците обаче и днес се представиха на ниво и бяха тимът, който в най-голяма степен се противопостави на баварската машина.

В състава на Байерн на пейката останаха Марио Манджукич, Марио Гьотце и Хавиер Мартинес. Атаката на тима водеше Томас Мюлер, а по двете крила му помагаха Джердан Шакири и Франк Рибери.

Началото бе повече от добро за баварците. Още в 7-ата минута бранителите на Раджа оставиха Данте сам в наказателното поле и той разстреля вратаря Халид Аскри. Малко по-късно перфектна комбинация на Байерн завърши с пас към Мюлер, но той направи по-сложното и от няколко метра прати топката в стража на Раджа.

Германският гранд удвои преднината си в 21-ата минута с красиво попадение на Тиаго. Алаба проби по левия фланг и върна към привлечения от Барселона халф, който с фалцов изстрел намери мрежата - 2:0. Байерн създаде още няколко положения до почивката, но те бяха пропуснати от Шакири и Мюлер.

След почивката тимът на Гуардиола заигра в по-бавно темпо, но имаше немалко възможности да направи победата си по-изразителна. В 62-ата минута удар на Шакири срещна гредата, но домакините също бяха близо до гола след изстрел на Адил Каруши.

В 83-ата минута футболист на Раджа се оказа на стрелкова позиция, но шутира над вратата и пропусна да направи заключителните минути по-интересни.

След триумфа в Маракеш Байерн приключва годината с 5 трофея - световната клубна титла, Шампионската лига, Суперкупата на Европа, Купата на Германия и шампионската титла в Бундеслигата.

БАЙЕРН - РАДЖА 2:0 (2:0)