Марек завърши със загуба 0:3 от Тур в ШЛ

Волейболният първенец на България Марек Юнион Ивкони (Дупница) завърши със загуба участието си в тазгодишното издание на Шампионската лига. Възпитаниците на треньора Найден Найденов паднаха като гости от шампиона на Франция Тур ВБ (Тур) с 0:3 (17:25, 15:25, 22:25) в мач от последния 6-ти кръг в Група "А", игран тази вечер пред над 2500 зрители в зала "Робер Гренон". Срещата бе изгледана на живо и от мениджъра на националния ни волейболен отбор за мъже Владимир Николов, който игра в Тур между 2003 и 2006 година и спечели ШЛ през 2005 година.

По този начин дупничани завършиха на последното 4-то място в групата с 3 точки след 1 победа и 5 загуби. Волейболистите на Тур пък приключиха 2-ри с 13 точки след 5 победи и 1 загуба и се класираха за плейофите на най-силния европейски клубен турнир.

Двубоят започна равностойно до 3:3, след което домакините от Тур дръпнаха с 5:3 след два аса на чешкия посрещач Камил Баранек. Постепенно дупничани изравниха при 6:6 след атака на Георги Елчинов и аут на Кевин Клинкенберг. Все пак техническата пауза дойде при минимална преднина за французите - 8:7 след атака-пайп на Баранек. Разликата леко нарасна при 10:8 след ас тип "чекмедже" на американския център Дейвид Смит. Преднината на Тур нарасна до 13:10 след атака в аут на Златан Йорданов, което накара наставникът на Марек Найден Найденов да вземе тайм-аут. Въпреки това, резултатът стана 16:12 след атака на чешкия диагонал и национал Давид Конечни. Последва силен ас на Конечни и 17:12. Предимството на френския тим стана 20:14 след блокада на португалския разпределител Нуно Пинейро. В крайна сметка шампионите на Франция спокойно взеха гейма с убедителното 25:17 след нова успешна атака на Конечни.

И втората част тръгна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за Тур - 8:7 след ас на Давид Конечни. Последва страхотна блокада на Дейвид Смит и нов ас на Конечни - 10:7 и тайм-аут за Найден Найденов. Независимо от това, резултатът стана 14:7 след нови два аса и контра от втора линия на Конечни и атака в аут на Венелин Кадънков. Разликата се запази до 16:9 след сервис в аут на Марек. Постепенно преднината на французите набъбна до 20:11 след ас на влезлия като резерва Соане Фалафала. Домакините без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:15 след ас на Кевин Клинкенберг и единична блокада на разпределителя Нуно Пинейро.

Третият гейм също стартира равностойно до 8:7 след пореден бомбен ас на Давид Конечни. Постепенно Марек успя да обърне до 12:10 в своя полза след грешки на разпределителя Нуно Пинейро и Конечни от домакините и блокада на Борислав Апостолов. Прекъсването, което взе треньорът на Тур Маурисио Паеш, даде ефект и французите изравниха при 14:14 след контри на Жералд Арди-Десурс и Кевин Клинкенберг от втора линия и даже дръпнаха с 16:14 след блокада на Арди-Десурс и контра блок-аут на Конечни. Въпреки усилията на Марек, разликата леко нарасна до 20:16 след грешка на българския разпределител Гьорги Гьоргиев и блокада на германския център на домакините Филип Колин, който влезе като резерва. Дупничани намалиха изоставането си до 19:21, но френският тим веднага си възстанови предимството при 22:19 след поредна успешна атака на Конечни и блокада на Клинкенберг. В крайна сметка Тур спечели гейма с 25:22 след атака на влезлия като резерва Никола Хоуг, а с това и мача с 3:0, с което пък се класираха за плейофите на Шампионската лига.

Най-резултатен за Марек стана Венелин Кандънков със 13 точки (1 блок, 2 аса и 53% ефективност в атака). За тима на Тур над всички бе Давид Конечни с 18 точки (6 аса!!!, 1 блок и 65% ефективност в атака) за победата.

ТУР ВБ (ТУР, ФРАНЦИЯ) - МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ (ДУПНИЦА, БЪЛГАРИЯ) 3:0 (25:17, 25:15, 25:22)
ТУР: Нуно Пинейро, Давид Конечни, Камил Баранек, Кевин Клинкенберг, Жералд Арди-Десурс, Дейвид Смит - Жан Франсоа Екзига-либеро (Филип Колин, Максим Дилиес, Соане Фалафала, Никола Хоуг)
Старши-треньор: Маурисио Мота Паеш
МАРЕК: Гьорги Гьоргиев 1, Венелин Кадънков 13, Георги Елчинов 5, Златан Йорданов 6, Венцислав Трифонов 5, Борислав Апостолов 3 - Мартин Божилов-либеро (Станислав Величков 2, Мартин Иванов 1, Михаел Манджуков)
Старши-треньор: Найден Найденов.