Фантастичен Цецо Соколов с 24 точки (5 блока, 2 аса)! Тренто с чисто 3:0 над Пиаченца (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболният шампион на Италия Диатек (Тренто), където играе българската звезда Цветан Соколов, спечели голямото дерби на 9-ия кръг в Серия А1. Цецо Соколов и съотборниците му надиграха категорично вкъщи вицешампиона Копра Елиор (Пиаченца), където капитан е българинът с италиански паспорт Христо Златанов, с 3:0 (25:20, 25:22, 25:22) в мач, игран тази вечер пред около 3000 зрители в зала "Пала Тренто".

По този начин двата тима си размениха местата във временното класиране. Шампионите вече са на 2-ро място с 20 точки след 7 победи и 2 загуби, колкото имат и "червено-белите вълци", които са 3-ти, но с по-лоши показатели. Лидер продължава да бъде Кучине Лубе Банка Марке (Мачерата) с 26 точки след 9 победи от 9 мача. В следващия 10-ти кръг Тренто е гост на Перуджа, а Златанов и компания гостуват на Верона. Срещите са следващата неделя (22 декември), но Цецо Соколов няма да играе за Тренто заради започващия в петък (20 декември) лагер на националния отбор на България преди световните квалификации в началото на 2014-та година.

Срещата започна много добре за шампионите от Тренто, които бързо дръпнаха с 9:5 след силни атаки на аржентинския център Себастиан Соле и Цецо Соколов. Пиаченца успя да намали изоставането си до 9:11 след атака и контра на кубинския блокировач Робертланди Симон, но все пак техническата пауза дойде при 12:9 за трентинци. Постепенно разликата нарасна до 15:10 след нова атака, блокада и контра на Цецо Соколов. "Червено-белите вълци" отново успяха да стопят преднината до 16:15 след серия от силни сервиси на Симон, включително и три аса. Домакините си върнаха преднината при 21:17 благодарение отново на силните отигравания на българския диагонал, след което спокойно взеха гейма с 25:20 след атака-пайп на Филипо Ланца.

Втората част тръгна малко по-добре за гостите от Пиаченца, които поведоха с 6:4 след две атаки на Лука Ветори. Въпреки усилията на трентинци, разликата се запази до 9:7 след успешна атака на опитния Самуеле Папи. Последваха силни минути за Цецо Соколов и Филипо Ланца и шампионите обърна до 10:9 в своя полза. Това накара наставникът на "червено-белите вълци" Лука Монти да пусне в игра капитана си Христо Златанов. Независимо от това, резултатът стана 14:12 след две грешки именно на Еър Злати. Последва равенство при 14:14, след което Тренто си върна преднината си при 19:16 след нови силни изяви на Цецо Соколов. Пиаченца леко намали при 23:21 след ас на Ветори, но в крайна сметка момчетата на Роберто Серниоти затвориха гейма в своя полза при 25:22 след атака от втора линия на Алешандре Ферейра.

И третия гейм стартира добре за вицешампионите от Пиаченца, като дръпнаха с 4:1 след атаки на Лука Ветори и Робертланди Симон. Независимо от усилията на трентинци да изравнят, гостите запазиха преднината си и даже леко я увеличиха до 11:7 след ас и блокада на Алесандро Фей. "Червено-белите вълци" запазиха предимството си до 19:15, след което Тренто намали изоставането си до 17:19 благодарение на няколко силни сервиса на Себастиан Соле. Постепенно домакините успяха да обърнат до 22:21 след силна игра на влязлия като резерва Микеле Федрици, който замени Алешандре Ферейра. Въпреки тайм-аута за Лука Монти, последва ас на Филипо Ланца и 23:21. Тренто без проблеми спечели гейма с 25:22 след грешка от сервис на Симон от Пиаченца, а с това и мача с 3:0.

Цветан Соколов изигра невероятно силен мач за Тренто и заби фантастичните 24 точки (5 блока, 2 аса и 57% ефективност в атака) за победата. От друга страна Еър Злати влезе за малко като резерва за Пиаченца във втория и третия гейм, но без да се отчете с нито една точка. Най-резултатен за гостите пък стана Лука Ветори с 16 точки.
ТРЕНТО: Донълд Съксо 1, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 24, Алешандре Ферейра 6, Филипо Ланца 8, Себастиан Соле 8, Емануеле Бирарели 5 - Масимо Колачи-либеро (Микеле Федрици 2)
Старши-треньор: Роберто Серниоти
ПИАЧЕНЦА: Лучано Де Чеко 2, Лука Ветори 16, Денис Калиберда 7, Самуеле Папи 2, Робертланди Симон 11, Алесандро Фей 6 - Давиде Мара-либеро (Кевин Льо Ру, ХРИСТО ЗЛАТАНОВ, Лука Тенкати)
Старши-треньор: Лука Монти.

ГАЛЕРИЯ от мача ТРЕНТО - ПИАЧЕНЦА 3:0 - ТУК!!!