Левски отвърна мощно на ЦСКА преди дербито и ще зимува трети (видео + галерия)

Отборът на Левски завърши битката в "А" група за календарната година с разгромното 6:1 при гостуването на Нефтохимик в Сливен в мач от 23-ия кръг. Така “сините” се изкачиха на трето място в класирането с актив от 43 точки, като изостават на седем от лидерите Литекс и Лудогорец. На стадион “Хаджи Димитър” точни за столичани бяха Димитър Макриев (15,33) и Гари Родригес (71,78-дузпа), които вкараха по два гола между попаденията на Орлин Старокин (6) и Илиян Йорданов (90). Алехандро Перес пък си отбеляза нелеп автогол в 73-ата минута за моментното 1:4. Освен двата си гола, холандецът асистира за първите две попадения на тима и вече има 11 гола и осем асистенции през този сезон в първенството.

С този резултат 26-кратните шампиони отвърнаха мощно на ЦСКА преди важния сблъсък между двата тима за Купата на България, след като вчера "червените" спечелиха със 7:0 срещу Любимец и изпревариха за една нощ Левски в класирането.

Бургаският тим, който имаше цяла седмица на разположение за почивка заради отложения мач с Лудогорец, заложи на своя оптимален състав. Доста промени пък направи наставникът на "сините" Антони Здравков. Ротациите бяха предизвикани от предстоящия реванш с "армейците" в четвъртък. На резервната скамейка останаха Дъстли Мюлдер, Даниел Димов и Владимир Гаджев. Станислав Ангелов се завърна в състава и игра като десен бек. Мястото му в центъра на отбраната беше заето от Пламен Димов, който си партнираше с Алехандро Перес. Сред титулярите отново беше и Антонио Вутов, който пропусна успеха с 2:0 срещу Черноморец заради наказание.

Головата серия откри Орлин Старокин в 6-ата минута. Той наказа бившия си тим след подаване на Гари Родригес от фаул, като с левия крак от няколко метра прати топката в мрежата.
Петър Димитров пропусна златен шанс да изравни в 11-ата минута, когато сам срещу Пламен Илиев стреля от воле във вратаря. При добавката на нападателя защитник на "сините" изби пред голлинията. Старокин с глава пропусна да вкара втори гол, но това стори 120 секунди по-късно Димитър Макриев. Нападателят отблизо удвои с левия крак в 15 минута, когато засече подаване на Родригес отляво.

"Седмицата" на "сините" направи 3:0 в 33-ата минута, след като бе изведен от Вутов. Макриев майсторски преодоля Петър Денчев и вкара нов гол, който е негов пети за сезона. По този начин той изпревари своя конкурент Цветан Генков останал с четири гола в първенството.
Коста Янев и Гари Родригес отправиха два опасни удара отдалеч до края на първата част.

Второто полувреме започна с множество димки от пълния сектор на гостите. Цветан Генков замени Макриев в 52-ата минута. Няколко минути след това Денчев спаси точно преди Генков да се разпише.

В 71-ата минута двойно подаване между Ларсен Туре и Гари Родригес завърши с десетия гол в "А" група на холандеца. В същия момент агитката на гостите влезе в пререкания с полицията, която арестува по неясни причини оператора на Сектор "Б".

Две минути след това Алехандро Перес си отбеляза автогол, след като кълбото се отби в него при центриране отляво.

Вутов бе спънат в наказатеното поле от Мартин Сечков и реферът Мирянов отсъди дузпа. Зад топката застана Родригес, който вкара поредния си гол този сезон. Илиев спаси вратата си от втори гол, като парира удар от няколко метра.

Резервата Илиян Йорданов оформи крайното 6:1 с красив гол с глава след пробив на Нуно Пинто в последната минута.

Пепи Димитров сам срещу Илиев пробва да го прехвърли в продължението, но без успех и пропусна да се разпише срещу "сините".

Успехът бе четвърти поред за столичани, а поражението шесто поред от общо 16 за "шейховете", които с актив от едва 12 точки останаха на 13 място на цели 13 точки от спасението, ако въобще тима намери средства да поднови втората част от първенството. Предрид тежките финансови проблеми в Нефтохимик това е твърде вероятно.