ПСЖ преминава границите на Финансовия феърплей

ПСЖ преминава границите на Финансовия феърплей

Седемдесетина писма пристигнаха. В цяла Европа. Даже в Италия. Различни по съдържание. За Ювентус, Интер, Милан, Рома с малко или повече високо ниво на тревожност и с препоръки със суров тон. Подписани от Club Financial Control Body – това е органът на УЕФА за надзор на сметките на футболните клубове, който трябва да достави на европейските спортни трибунали необходимия материал за установяване на нарушения и за налагане на евентуални санкции.

Цел: нека се опитаме да разберем как в определените предвидени срокове ще бъдат изпълнени установените критерии по нормите на Финансовия феърплей, но да се опитаме да разберем и как по дяволите се оформят счетоводните документи, какво значение имат определени части в тях, най-вече влизащите в мистериозната категория “други приходи”. В края на писмата има изискване на писмени обяснения, а, в най-тежките случаи, призовка за явяване в Нион.

Всичко обаче се върти около Пари Сен Жермен. Това е клубът, търсещ повече от всички други заобикаляне на базисните правила на ФФП: баланса между разходи и приходи без наливането на лични капитали от собствениците. Имаше първа среща между УЕФА и ПСЖ. И тя не премина съвсем по ноти.

Ръководителите на френския клуб се опитаха да докажат, че не е истина, че над 50% от приходите са придобити от споразумения с т.нар. “свързани страни” (посочени в правилника) и че при всяко положение сумата от над 150 млн. евро на година, гарантирана от мегадоговора за спонсорство с Qatar Tourism Authority, е нещо нормално и не извън нормата.

За да се защити от първото обвинение, френският клуб поддържаше странната теза, че Qatar Sports Investments е частен фонд (макар и контролиран от наследника на трона на Катар), а не държавен, за разлика от Агенцията по туризма, Националната банка и Телекома на Катар, които също спонсорират ПСЖ.

По-сложно е доказването на втората теза: твърдят, че става въпрос за абсолютно иновационна сделка на подобна космическа цена заради уникалната възможност за Катар сам да се промоцира за предстоящия Мондиал 2022. Трудно е обаче да накараш някого да повярва, че фланелката на ПСЖ струва пет пъти повече от тази на Реал Мадрид, Барселона или Байерн (Мюнхен), които към момента са трите най-скъпи в Европа (и тук трябва с ирония да се подчертае, че Барса е спонсорирана с 30 млн. евро годишно именно от Qatar Foundation). Регламентът казва, че “приходите от транзакции със свързани страни трябва да бъдат приравнени по начин, който да отразява справедливата стойност на споменатите транзакции”.

Но кой и как да установи коя е справедливата стойност на една спонсорска сделка? Очевидно е, че ако се приравни сумата от спонсорски договор в счетоводния баланс на ПСЖ от 150 млн. на 30 млн. евро, всички сметки на парижкия клуб ще се сринат до рискови нива за изключване от участие в евротурнирите.

Хубава каша за Мишел Платини, който е така чувствителен на тема ФФП като закрила на френския футбол. Ако ПСЖ бъде оправдан, е сигурно, че в бъдеще ще се отвори широко вратата за прикриване на финансови трикове и заобикаляне на правилата. А финансовият допинг, както и фармакологичният, би успял по този начин да избегне антидопинговите норми.

Джанфранко Теотино, “Гадзета дело Спорт”

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти