Роботите на Гуардиола безпощадни - 7:0 (видео)

Тройният шампион Байерн (Мюнхен) не спира с безапелационните си изяви по германските и международните терени след нова убедителна победа със 7:0 като гост на Вердер (Бремен) в среща от 15-ия кръг на Бундеслигата, играна пред 40 хиляди зрители на "Везерщадион". Без контузените Ариен Робен и Филип Лаам баварците не оставиха никакъв шанс на своя съперник след попадения на Асани Лукимиа-Мулонготи (21-автогол), Даниел ван Буйтен (27), Франк Рибери (38 и 82), Марио Манджукич (60), Томас Мюлер (69) и Марио Гьотце (90). Първенците изравниха рекорда в германското първенство по поредни мачове без загуба като гост (26) отпреди почти три десетилетия.

Джосеп Гуардиола заложи на Даниел ван Буйтен и Жером Боатенг в центъра на защитата. Тони Кроос и Марио Гьотце бяха изнесени малко пред Тиаго Алкантара, а Марио Манджукич поведе атаката. Робин Дут гласува доверие на втория се вратар Рафаел Волф и схема 4-2-3-1.

Гостите очаквано поеха диригентската палка и постепенно натиснаха своите домакини. В петата минута Марио Гьотце влезе лесно с топка в наказателното поле, но фаулира вратаря Волф. "Зелените" показаха острота в 13-ата минута, когато Елжеро Елиа провери концентрацията на Мануел Нойер. В 15-ата Франк Рибери проби отляво и освободи на дъгата Боатенг, който обаче насочи неточно. Стотина секунди по-късно тялото на Боатенг спря може би голов удар на Аарон Хънт.

В 21-ата Рибери за пореден път излъга няколко бранители в наказателното поле и с острия си пас принуди Асани Лукимиа-Мулонготи да си отбележи автогол. В 27-ата получилият шанс за изява Ван Буйтен скочи най-правилно при центриране от фаул на Кроос и насочи в обратния ъгъл, за да удвои резултата. В 33-ата Хънт не успя да уцели вратата с опасен изстрел от фаул. В 35-ата Франко ди Санто стреля с глава от малък ъгъл отблизо и Нойер се намеси, след което Ван Буйтен изчисти.

След два пропуска за две минути на Манджукич Рибери оформи класическа преднина. Благодарение на дълбоката си преса мюнхенци отнеха топката, тя беше насочено по дясното крило към Томас Мюлер, който центрира ниско към непокрития Рибери, а французинът овладя и насочи безпогрешно - 0:3. В 43-ата бременският отбор пропусна още една много добра възможност, след като Хънт от много близка дистанция пак се провали срещу Нойер.

И след почивката Пептим продължи да господства и да бележи. В рамките на минута - в 54-ата и 55-ата, вратарят Волф се намеси съответно срещу Гьотце и Манджукич. В 60-ата хърватската "деветка" вкара четвърти гол - негов девети в Бундеслигата. Той засече сам на далечната греда остро подаване по земя на Рибери.

В 69-ата дойде ред и на Мюлер да се запише в листата на голмайсторите. Германският национал оплете топката в мрежата след центриране на Гьотце. В края на срещата Гуардиола запази силите на Тиаго Алкантара и Кроос, пускайки в игра Оливер Кирххоф и Клаудио Писаро.

В 82-ата Писаро изработи шестия гол: задържа в наказателното поле и с пета изведе Дейвид Алаба, който сложи топката на крака на Рибери, а претендентът за "Златната топка" от два метра не сбърка. В 90-ата и Гьотце се разписа, оформяйки крайното 0:7. Бившият играч на Борусия (Дортмунд) получи пас от Мюлер и насочи ниско покрай тялото на вратаря.

Байерн записа седма поредна победа в Бундеслигата и общо 13-а от 15 срещи. Баварците временно увеличиха преднината си на седем точки пред Байер (Леверкузен) и на десет пред Борусия (Дортмунд). Вторият и третият играят помежду си тази вечер.

Снимки: Getty Images/Guliver