Робен бележи, Байерн пести сили (видео)

Тройният шампион Байерн (Мюнхен) надви с 2:0 Айнтрахт (Брауншвайг) в среща от 14-ия кръг на германския елитен шампионат. Ариен Робен реализира две попадения в 3-ата и 30-ата минути. Пептим умишлено не потърси изразителна победа след тежкото пътуване до Москва и натрупаната умора. Успехът остави Байерн на върха в Бундеслигата с аванс от четири точки пред Байер (Леверкузен) и седем пред Борусия (Дортмунд).

Джосеп Гуардиола избра система 4-1-4-1 с "фалшива деветка" в лицето на Марио Гьотце. Хавиер Мартинес действаше като опорен халф, Ариен Робен зае дясното крило, а Томас Мюлер пое левия фланг. Гостите от Брауншвайг се подредиха в 4-3-2-1 с централен нападател Доми Кумбела.

Преди да изминат и две минути игра баварците вече водеха в резултата. Гьотце хвърли дълъг пас към Робен, холандецът нацели далечната греда, но при добавката лесно реализира с глава. Мюнхенци владееха спокойно топката, а гостите се стремяха почти единствено да покриват празните пространства пред и в наказателното поле.

Домакините почти не създаваха опасности, но очевидно контролиха срещата. В 15-ата Гьотце преодоля трима, навлезе в наказателното поле, но Мирко Боланд много точно сложи крак. След корнер в 19-ата Данте насочи прецизно с глава в горния далечен ъгъл, но Боланд изби от голлинията с глава.

В 30-ата Робен отново намери пролука в отбраната на съперника. Този път дългият пас към дясното крило дойде от Тони Кроос, "десетката" навлезе към пеналта успоредно на голлинията, преодоля двама бранители и шутира високо в мрежата на Даниел Дарвари - 2:0 и шести шампионатен гол в сметката на Ариен. До края на полувремето до ново интересно положение не се стигна.

През второто полувреме Байерн умишлено спести сили. Нищо чудно Пеп Гуардиола да е дал указания за по-прибрана, за да изпробва и защитния вал на своя тим. В 47-ата капитанът днес Мануел Нойер успя да улови удар на Марко Калигури, който се отклони от Данте. В 54-ата Ермин Бичакчич не можа да насочи в мрежата, след като имаше свободна врата след центриране от корнер. В 57-ата в игра за мюнхенци се появи Марио Манджукич, като това остана единствената смяна, извършена от Гуардиола до края на мача.

В 71-ата минута Робен уцели напречната греда след удар от 20-метров фаул. В ответната атака Кумбела беше изведен срещу Нойер, германският страж изби, Кевин Кратц стреля към опразнената врата от 25 метра, но Дейвид Алаба изби акробатично. В 81-ата Робен пропусна да оформи хеттрик, след като стреля в крака на Давари. В 83-ата Кратц стреля от 22-метров фаул, топката се отклони от стената, излъга Нойер и се удари в напречната греда. В крайна сметка двубоят на "Алианц Арена" приключи при 2:0.

Снимки: Getty Images/Guliver