Sportal.bg
Използвай App-а за
по-добро усещане
Отвори

България чака 3 зали догодина

България чака 3 зали догодина

България има шанс да се превърне в една от добрите спортни дестинации на Балканите, ако правителството изпълни обещанията догодина да имаме три нови многофункционални зали. През последния месец от кабинета „Орешарски“ обявиха, че ще бъдат отпуснати средства за довършването на съоръженията в Русе и Пловдив, където, вместо да зеят „златни дупки“, в края на 2014 г. би трябвало да се коват златни медали. Варненският Дворец на културата и спорта ще заживее втори живот след основен ремонт, също според плановете на управляващите.

Дълги години България не можеше да приеме първенства от най-висок ранг именно заради липсата на голяма и модерна зала. Докато съседите ни в Сърбия, Гърция, че и Румъния разполагаха със съоръжения от най-висока класа, родният запалянко беше принуден да се радва на спортните си герои само пред телевизионния екран. От 2011 г. столицата ни се сдоби с дългоочакваната „Арена Армеец“. Но 12-хилядната зала се оказа не само скъпа като изпълнение, а и недостъпна за повечето спортни федерации с космическия си наем (15 000 лв. на ден). Епизодичните появи на волейболните национали в софийската арена се превърнаха в празник, но необходимостта от многофункционални зали в големите градове става все по-осезаема.

Започнати, но недовършени - това е диагнозата на двата обекта в Русе и Пловдив. „Стара зала, амортизирана и с недостатъчен капацитет“ е присъдата, която от началото на века виси над варненския Дворец на културата и спорта.

Ако поне в един от трите града обещаното от настоящия кабинет не се превърне в реалност, страната ни най-вероятно ще загуби домакинството на европейското първенство по волейбол през 2015 г. Състезание, което със сигурност ще докара не само престиж на България, но и добри приходи. Това обаче не е най-важното, далеч по-сериозна е дългосрочната инвестиция в здравето на подрастващите. Без нормална база за спорт все повече тийнейджъри ще затлъстяват, ще посягат към цигарите и алкохола. Загубата на едно първенство едва ли ще е фатална за държавата, но липсата на спортни герои ще става все по-чувствителна. Защото, ако в момента състезателите ни на световно ниво се броят на пръсти, след години въобще няма да ги има.

Пловдивското съоръжение е на
финалната права, вече има седалки

 

Капацитет - 6100 места
Стойност - 28 млн. лв.
Първа копка - 2007 г.
Планирано откриване - юли 2014 г.

Пловдивчани най-вероятно ще спечелят състезанието с останалите градове и ще финишират първи със строежа на многофункционалната зала. Това ще се случи, ако последните 12 млн. лв. стигнат до изпълнителя на проекта. Така градът има шанс да приеме част от мачовете на европейското първенство по волейбол след 2 години.

Съоръжението, известно сред местните като Колодрума, е напълно покрито, вече има и фасада. Отвън е облицовано със стъкла, които променят цвета си като хамелеон. В момента се работи по интериора и са поставени част от седалките. Очаква се до края на януари обектът да получи Акт 16, а до началото на лятото да е напълно оборудван. Преди седмица зам.-министър Йордан Йовчев инспектира съоръжението, а като основен проблем беше изтъкната липсата на помощни игрища. За организирането на големи състезания повечето международни федерации имат изискване за допълнителни зали, където да се тренира и загрява.

Ако бъдат отпуснати още 2 млн. лв., е възможно да бъде направена топла връзка между Колодрума и стария комплекс „Академик“ и проблемът ще бъде разрешен.

С капацитет от 6100 седящи места пловдивчани ще разполагат с втората по големина зала в страната след „Арена Армеец“ и единствената, която ще има покрита писта за колоездене. Ще може да се практикуват 22 вида спорт, а при концерти капацитетът ще достига 7500 души. Подземният паркинг е за 300 автомобила, откритият е за около 200. Освен ресторант е планирано да бъдат направени и магазини. По предварителни изчисления общата сума за изпълнение на проекта е 28 млн. лв. В нея обаче не влиза оборудването.
Колодрума има сравнително кратка история в сравнение с русенската и варненската зала. Първата копка е символично направена през 2007 г. по време на колоездачната обиколка на България. Инвеститори са колоездачното дружество „Цар Симеон“ и фирма „Реа 96“, а по предварителни планове строежът трябва да приключи две години след старта на работата. Финансовата криза обаче спира обекта, който е на ниво груб строеж. През 2011 г. правителството на Бойко Борисов реши да довърши залата, като я откупи от колоездачния клуб и я предостави за стопанисване на общината. Откриването трябваше да е този месец, но на пловдивчани отново не им провървя.

Свиват наполовина разходите
за ремонт на варненския дворец

Капацитет - 5000 места (след ремонта)
Стойност - 5 млн. лв.
Първа копка - 1966 г.
Планирано откриване - юни 2014 г.

След близо шест години преговори за необходимостта от ремонт на Двореца на културата и спорта във Варна изпълнителният директор на съоръжението Симеон Варчев има твърдо обещание, че държавата ще отпусне целево 5 млн. лв. от бюджета догодина. Признава, че сумата е доста по-малка от необходимите 8-10 млн. лв., но заедно с екипа си е твърдо решен разходите да се свият максимално. Всичко това е с цел морската столица да продължи традицията да домакинства на големи международни състезания.

Повече от 40 години Дворецът на културата и спорта бе единственото съоръжение у нас, годно да приема шампионати от висок ранг. Но усилената експлоатация е довела до сериозна амортизация. Освен това повечето международни федерации промениха изискванията за размерите на игралните полета и се налага разширяване. Седящите места от 3500 трябва да станат не по-малко от 5000.

В момента залата се управлява от търговско дружество, което е собственост на общината. Местният бюджет никога не е бил в състояние да отдели средства за нещо повече от частичен ремонт.

През годините са правени проекти за увеличаване на броя на залите, за изграждане на хотелска част, дори на сграда с офиси и жилищни площи, както и за връзка с Морската градина чрез естакада. Липсата на средства е проваляла идеите. В момента се умува по няколко проекта, като един от тях е залата да се разшири в посока на амфитеатрално разположените седалки.

Създадена е комисия с представители на двореца, общината и експерти от гражданска квота, която е започнала подготовката на всички процедури по обявяване на обществените поръчки. Според плановете ремонтът трябва да приключи за шест месеца, през юни догодина. За това време залата ще загуби около 240 000 лв. от провалени концерти и международни състезания.

В Русе се надяват на 9 млн. лв.,
обещани от Пламен Орешарски

Капацитет - 5500 места
Стойност - 30 млн. лв.
Първа копка - 1982 г.
Планирано откриване - ноември 2014 г.

Русе ще има многофункционална спортна зала, ако премиерът Пламен Орешарски спази обещанието си и отпусне 9 млн. лв. Бизнесменът Пламен Бобоков се е нагърбил със задачата да завърши съоръжението за 12 месеца. Вече е изготвен и план, по който да се работи, съобщи русенският депутат от Коалиция за България Таню Киряков. В този период от една година е предвидено не само залата да бъде покрита, но и напълно оборудвана.

„Премиерът даде дума, че още преди края на 2013 г. ще осигури средства - добави двукратният олимпийски шампион. - Имахме уговорката, да изчакаме до края на октомври, за да бъде готов бюджетът за 2014 г. и да се види с какви финанси ще разполага държавата. Засега нямаме информация кога ще бъдат преведени парите, но се надявам това да се случи в близките дни, за да може спортната зала на Русе да бъде завършена до ноември догодина.“

Все още Министерският съвет не е взел решение за отпускане на необходимата сума. Това каза областният управител на крайдунавския град Венцислав Калчев. Според него ще е добре, ако правителството преведе поне част от средствата преди Нова година, за да може да започне работата.
Дългоочакваното модерно съоръжение има вече 30-годишна история. Строежът започва в началото на 80-те години на миналия век. Тогава се набиват пилоните и се излива бетон по основите. Обектът потъва в забвение след 1989 година. Точно 19 години по-късно тогавашният министърът на външните работи Ивайло Калфин и кметът на града Божидар Йотов направиха поредната първа копка.

Комплексът беше кръстен Grand Plaza и в неговите предели трябваше да влизат не само спортната зала, но и петзвезден хотел, мол и офиси. Строителството бе планирано да приключи през 2010 година. Оттогава съоръжението стои на ниво скелет. Светлина в тунела се появи и през 2011 г., когато бившият премиер Бойко Борисов заедно с финансовия министър Симеон Дянков обещаха при посещение в Русе, че държавата ще помогне за завършване на залата. Това така и не се осъществи. А последната надежда на русенци, че ще имат многофункционално спортно съоръжение, е кабинетът „Орешарски“. Ако и този път нещата не се получат, спортните хора в града се шегуват, че поне ще счупят рекорда за най-дълго строяща се сграда.

Цвета МАРКОВА, Преса

Последвайте каналите ни в:

Още от Волейбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти