Реал Мадрид отърва кожата срещу последния - поведе с 3:0 и страдаше до края

Отборът на Реал Мадрид измъкна труден успех с 3:2 над Райо Валекано в двубой от 12-ия кръг на Примера дивисион. "Белите" поведоха с 3:0 след попадения на Кристиано Роналдо (3 и 48) и Карим Бензема. Две голови дузпи на Жонатан Виера (53 и 55) държаха интригата до края. Победата отново върна "лос меренгес" на шест точки от лидера Барселона. Тимът от мадридското предградие остана на последната позиция.

Карло Анчелоти подходи с много интересна система - 4-3-3. Чаби Алонсо се завърна в стартовия състав след 169 дни отсъствие, а в халфовата линия му партнираха Лука Модрич и Анхел ди Мария. Триото в атака беше оформено от Гарет Бейл, Карим Бензема и Кристиано Роналдо. Пако Хемес подреди 4-2-3-1 с изнесен напред Жонатан Виера.

"Белите", облечени днес в резервните си сини екипи, започнаха ударно. Кристиано получи от Модрич на левия фланг, напредна скоростно и много точно насочи ниско по диагонала - 1:0 и 12-и негов гол в Ла Лига. В петата минута Начо Мартинес поиска дузпа след контакт с Даниел Карвахал. В 14-ата Модрич беше явно задържан в наказателното поле, но реферът Алварес Искердо подмина ситуацията. Три минути по-рано Алонсо влезе доста грубо в опорния крак на Начо, но бранителят имаше късмет и се размина с контузия.

Такъв нямаше Фабио Коентрао, който изкълчи глезен след четвърт час при приземяване след дуел за висока топка. Интересното е, че португалският бек беше заменен едва в 45-ата минута. "Пчеличките" по-често владееха топката, докато гостите от "Сантиаго Бернабеу" действаха по-прибрано. В 28-ата топката беше във вратата на Диего Лопес, но след вдигнат флаг за засада. Кълбото влизаше в мрежата, но Виера, който беше в засада, неволно игра с него. Яго Фалке получи на втората греда и насочи покрай Лопес, а Виера не успя да избяга от топката.

В 31-вата "лос меренгес" удвоиха преднината си. Атаката започна с отнета топка и бързо придвижване на нападението по десния фланг, откъдето Бейл центрира и Бензема засече с глава в далечния ъгъл - 0:2. В 42-ата и домакините трябваше да извършат принудителна смяна след травма на Адриан Гонсалес. В 43-ата Райо се задържа в наказателното поле на Мадрид, но нямаше кой да стреля. В 45-ата изстрел на Роналдо с глава профуча опасно по диагонала. Секунди преди финала на полувремето Бензема получи удар от Алехандро Галвес, но това остана незабелязано от реферите.

Много лудо започна второто полувреме. В 48-ата Анаиц Арбийя сбърка на тъча и позволи на Бейл да навлезе сам в наказателното поле, където намери Кристиано Роналдо, който отблизо насочи в мрежата - 0:3. Мачът сякаш свърши, но само седем минути по-късно интригата беше истински жива. Съдията даде две дузпи за Райо в рамките на стотина минута. И двете нарушения бяха вън от съмнение.

В 52-рата минута Пепе първо дръпна Виера, а след това го изрита. Потърпевшият отбеляза хладнокръвно в средата на вратата. В 54-ата минута резервата Хоакин Ларивей разтърси лявата греда на Диего Лопес, а след отбитата топка Марсело Виейра възседна Алберто Буено. И при второто изпълнение Виера беше безупречен, като този път вкара в десния ъгъл на стража - 2:3 и много възродени надежди.

В 57-ата тимът на Пако Хемес трябваше да достигне до още едно важно предимство. Карвахал спря непозволено опасна атака и вторият жълт картон беше задължителен, но съдията го спести. Домакините играеха укрилено, докато Реал Мадрид беше в нокдаун и допускаше грешка след грешка в отбрана.

В 65-ата бившият играч на "белите" Буено стреля прекрасно, Лопес закачи кълбото, което се отклони от гредата. Четири минути по-късно Буено се озова на дузпата, но светкавичният му изстрел облиза гредата. В 74-ата Адриан Ембарба шутира фалцово към далечния горен ъгъл, но малко не му достигна. В 80-ата Диего Лопес изчисти лошо центриране, но Саул не се ориентира добре при добавката. В 83-ата Кристиано можеше да реши всичко, но не успя. Мощният му нисък шут беше спрян от Рубен Мартинес, а при добавката отблизо стражът отново се оказа победител.

В крайна сметка символичните гости устискаха трите точки. В защита "лос меренгес" за пореден път показаха много слабости, които бяха на път да ги провалят. Добрата новина са изявите на стомилионния Гарет Бейл, който днес записа две асистенции и само в рамките на три дни има общо четири. Следващата среща на Карло Анчелоти и неговите момчета е във вторник срещу Ювентус в Торино.

Снимки: Getty Images/Guliver