Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Ботев Пд спря лидера Литекс - страхотен гол и два червени картона белязаха дербито (видео)

Ботев (Пловдив) би с 2:1 лидера Литекс в дербито от 16-ия кръг на "А" група и прекъсна серията от шест поредни победи на оранжевите в първенството.

Канарчетата поведоха с два гола до почивката, дело на Вандер Виейра и Георги Сърмов, а в края на срещата Симеон Славчев вкара осмото си шампионатно попадение за крайното 2:1.

В средата на втората част пък реферът Георги Йорданов вдигна два червени картона - на Бобан Грънчаров и Илия Миланов, но особено този на домакините бе доста спорен.

Срещата, която се игра пред празните трибуни на стадион "Христо Ботев" заради наказание на канарчетата, започна равностойно.

Все пак жълто-черните първи се възползваха от открилата им се възможност за гол. В 13-та минута Артур Енрике беше изведен по лявото крило и центрира почти от аутлинията по земя към Вандер, който изпревари бранителите в оранжево и от 5-6 метра с техничен шут пусна топката покрай вратаря на гостите Евгени Александров.

Попадението даде самочувствие на футболистите на Станимир Стоилов, които продължиха да атакуват и в крайна сметка стигнха и до втори гол. Негов автор стана Георги Сърмов, който в 27-та минута получи пас от Йордан Христов и след страхотен изстрел от 25 метра забоде топката в горния ляв ъгъл на ловешката врата.

В 32-та минута Литекс можеше да върне едно попадение, когато Спрокел изпусна Миро Манолов, нападателят на ловчанлии стреля по диагонал, но Стаховяк успя да избие с крак.

След почивката играта не се промени кой знае колко. Ботев се върна леко назад и разчиташе на контраатаки, докато Литекс опита да натисне своя противник, но не успяваше да създаде добри ситуации пред пловдивската врата.

В 53-та минута Борис Галчев, който замени на почивката Анисе, центрира от фаул към непокрития Цветков, но нападателят на домакините стреля с глава право в ръцете на Александров. Три минути по-късно и Галчев опита изстрел след пас на Вандер, но той бе твърде слаб и стражът на оранжевите без проблем спаси.

И когато изглеждаше, че пловдивчани ще задържат без проблем своята преднина, дойде 68-та минута, в която реферът Георги Йорданов показа втори жълт картон на Бобан Грънчаров за фаул срещу Славчев. Решението на съдията обаче бе доста пресилено, тъй като в тази ситуация македонецът стоеше на едно място, а халфът на гостите се блъсна в него.

Численото неравенство откъм играчи продължи само пет минути, тъй като в 73-та минута директен червен картон получи Илия Миланов. Според съдията бранителят, който бе последен в защитата на гостите, е дръпнал Ромарио за фланелката при единоборство между двамата, но и това решение може да мине за доста дискусионно, тъй като и двамата футболисти използваха своите ръце.

Това не отказа ловчанлии да търсят поне почетен гол, който стана факт в 82-та минута. Петър Златинов центрира от корнер и Симеон Славчев вкара с глава.

До края на срещата футболистите на Златомир Загорчич опитаха да стигнат и до равенството, но Ботев демонстрира добра игра в защита и удържа крехката си преднина.

С тази победа канарчетата прекъснаха лошата си серия от три мача без пълен успех в първенството и отново се върнаха в борбата за челните места, даващи право на излаз в Европа.