Николай Желязков и Александър Попов застават един срещу друг преди дългоочаквания финал между Левски и ЦСКА във волейбола

Барса преметна Реал Мадрид, съдията с полемични решения (видео+галерия)

Шампионът на Испания Барселона надви с 2:1 претендента Реал Мадрид в мач от десетия кръг на Примера дивисион. Неймар (19) и Алексис Санчес (78) зарадваха "синьо-червената" част от 98 761 зрители на "Камп Ноу". Хесе Родригес късно върна надеждите с гол в 90-ата минута. Съдията Ундиано Майенко подмина сблъсък между Хавиер Масчерано и Кристиано Роналдо в наказателното поле на Барса. По-скоро трябваше да бъде свирена дузпа. Адриано Корея игра неволно с ръка през първото полувреме, но там сякаш нямаше достатъчно основание за посочване на бялата точка.

Карлес Пуйол неочаквано остана резерва, а в центъра на каталунската защита заиграха Жерард Пике и Хавиер Масчерано. Сеск Фабрегас беше предпочетен за партньор на Лионел Меси и Неймар, като единствено бразилецът твърдо стоеше на левия фланг. Карло Анчелоти предприе интересен ход с изнасянето на Серхио Рамос в халфовата линия. Пепе и възстановеният Рафаел Варан оформиха центъра на защитата. Гарет Бейл получи титулярно място заедно с Кристиано Роналдо, Анхел ди Мария и Лука Модрич в офанзивната част на "белите". Уелсецът започна на върха на атаката, а впоследствие се движеше и по двете крила.

"Камп Ноу" посрещна футболистите с хореография, посветена на бившия наставник на "синьо-червените" Тито Виланова. В началото на мача гостите от "Сантиаго Бернабеу" умишлено се прибраха дълбоко и оставиха съперника да разиграва топката. Първите десетина минути бяха лишени от положения. В 11-ата хубава акция на домакините завърши с шут от дъгата на Меси, който рикошира, след което Диего Лопес изпревари Неймар.

В 14-ата минута рамките на двайсетина секунди Серхио Рамос на два пъти удари с лакът 57-милионния бразилец. Съдията Ундиано Майенко реагира при второто положение и извади жълт картон на игращия като полузащитник днес капитан. В 16-ата Бейл свали топката с глава в наказателното поле, но не намери съотборник.

В 19-ата минута тимът на Херардо Мартино откри резултата при първото по-добро положение. Иниеста продължи към Неймар отляво на атаката в наказателното поле, номер "11" стреля, топката се отби последователно в Даниел Карвахал и Варан и влетя в далечния ъгъл - 1:0. Диего Лопес не успя да помръдне, а бразилцът вкара втория си гол в Примера и ознаменува първото си участие в Класика.

В 21-вата Меси, който играеше предимно по дясното крило, напредна по фланга и сам срещу Лопес стреля метър встрани. Аржентинецът изпусна прекрасно положение за удвояване на резултата след много добър извеждащ пас. В 26-ата Бейл пробва своя мерник, но от 23 метра шутира много неточно.

В средата на полувремето "лос меренгес" установиха контрол върху топката и търсеха пространства при постепенни нападения. Най-добрата възможност за Мадрид преди почивката дойде в 44-ата минута. Тогава Кристиано центрира остро отляво, Сами Кедира засече от малкото наказателно поле, но Виктор Валдес беше на висота. Отбитата топка срещна ръката на Адриано Корея, но сякаш ситуацията не беше достатъчно за отсъждане на дузпа.

През второто полувреме Реал Мадрид заигра по-дейно в атака, докато "блаугранас" в повечето време се стремяха да се бранят. В 51-вата Сами Кедира центрира към Кристиано Роналдо на втората греда, но португалецът не намери съотборник. Минута по-късно Барса имаше добра възможност, след като Сеск Фабрегас овладя на дузпата. Каталунецът беше побутнат от Пепе, а Меси излезе извън наказателното поле. Атаката беше завършена със страхотен шут от въздуха на Иниеста, който беше блокиран.

В 54-ата Неймар получи труден далечен пас и стреля моментално, но Лопес беше на точното място. В 56-ата Серхио Рамос напусна след много натрупани нарушения и в игра се появи Асиер Ияраменди. Пет минути по-късно и Гарет Бейл напусна, като остави след себе си единствено жълт картон. В 58-ата Иниеста загуби топката, Лука Модрич намери бързо Кристиано, който изпрати бомба към Валдес, но каталунския страж се прояви със силна намеса. В 66-ата Анхел ди Мария си поведе лошо, иначе излизаше сам срещу Валдес.

В 71-вата дойде най-спорната ситуация в мача. Хавиер Масчерано попречи на Кристиано в наказателното поле, като по-скоро това стана с непозволен прийом. Португалецът избухна гневно след липсата на реакция от съдията. Впоследствие след втория гол на Барселона CR7 продължи да недоволство и получи жълт картон. В 72-рата минута резервата Бензема изстреля страховита и неспасяема бомба към вратата, но нямаше късмет - топката едва не пречупи напречната греда, а Кедира опита добавка с глава от 20 метра, но не съумя да овладее бързината на топката.

Домакините страдаха в средата на полувремето, като и с помощта на късмета се измъкнаха "сухи". В 76-ата Иниеста шутира, топката се отби и мина над гредата. В 78-ата минута каталунците нанесоха решаващия удар. Резервата Алексис Санчес получи далечен пас, овладя между двама защитници и много елегантно прехвърли Диего Лопес - 2:0. Получи се фамозен гол, но вина за него има и стражът на столичани.

В 82-ата Пепе пробва силата на своя шут от 28 метра, но малко не му достигна. В 83-ата Даниел Алвеш мушна топката между краката на Кристиано и излезе на стрелкова позиция, малко встрани. Бразилецът стреля в краката на Лопес, като предпочете бързо изпълнение пред това да поизчака и да върне назад. В 86-ата Кедира се измъкна от засадата, но стреля много предвидимо - в ръцете на стража.

В 90-ата минута Реал Мадрид все пак успя да отбележи. Меси загуби топката и позволи Кристиано да създаде мълниеносна контра и да асистира на Хесе Родригес. Младият нападател успя да излъже Валдес с шут от 18 метра - 2:1. В добавените три минути барселонци разиграваха топката и търсеха спечелване на време.

Така Барса спечели 226-ото издание на Ел Класико и намали преднината на мадридския си опонент - 90:88 победи. Каталунците дръпнаха с шест точки пред "лос бланкос" в класирането в Ла Лига.