Чудо няма, но бъдещето е пред нас (видео + галерия)

Националният отбор на България се сгромоляса в последния си мач от световните квалификации за Мондиал 2014 в Бразилия. Селекцията на Любослав Пенев загуби с 0:1 от Чехия с гол на Борек Докал (52) пред около 35 000 зрители на “Васил Левски” и се срина на четвърто място в група  “Б”. “Трикольорите” мечтаеха за бараж, но трябваше победа с 3:0, а също така Исладния да загуби в Норвегия и Швейцария да завърши наравно със Словения. Нищо от това не стана и родните национали отново няма да играят на голям форум. Момчетата на Пенев изиграха разочароващо първо полувреме и може би най-лошото си домакинство.

Тимът обаче направи голям скок сравнение с миналите квалификации и само може да съжалява, че след като през досегашните девет мача бе на второ място не задържа тази престижна позиция след Италия.

“Лъвовете” останаха с 13 точки, но направиха една огромна крачка напред. Върнаха феновете по трибуните, които ги изпратиха с аплодисменти. За съжаление за пети път червеният картон бе показан на роден национал и завършихме мача с човек по-малко. Този път Петър Занев се прибра под душа в 75-ата минута.

Момчетата на Пенев тръгнаха смело с двама нападатели, но нямаха идея и до почивката само късметът ги спаси от гол. Селекционерът на "лъвовете" заложи на схема с двама нападатели - Емил Гъргоров и Венцислав Христов, който дебютира от първата минута за "трикольорите".
През първите 45 минути Чехия игра много по-добре, като единствено спасяването на Владислав Стоянов, гредата и още един сериозен пропуск на Козак спасиха "трикольорите" от гол. Петър Чех пък нямаше никаква работа, тъй като Ивелин Попов и компания не създадоха нито едно положение пред него.
В 14-ата минута Козак направи невероятен пропуск, след като остана сам срещу Стоянов. Бившият нападател на Лацио пробяга 40 метра с топката, преди да я прати над вратата от 8-9 метра.
Секунди след пропуска по-голямата част от стадиона скандираше "Оставка" към правителството, а пет минути по-късно - в 19-ата минута, скандираше и името на Стилиян Петров. Стоянов спаси вратата си с отличен рефлекс в 28-ата минута. Ирачек бе изведен от Докал сам срещу родния вратар, който изби. Иван Иванов трябваше да са намеси решително в 34-ата минута и да прати топката в корнер.
Гостите определено бяха по-добрият тим, докато играчите на Пенев не можеха да намерят своята игра и нямаха положение пред Чех. Стражът на Челси се намеси за първи път в 42-ата минута, боксирайки центриране на Гаджев към Попов, а първият удар бе на Христов от над 23 метра секунди след това право в ръцете на Чех.
В последната минута на първата част Козак удари лявата греда с глава от няколко метра. На почивката Пенев пусна Рангелов на мястото на Георги Миланов. Именно нападателят на Люцерн бе близо до гол в 49-ата минута. Хубав удар с левия му крак бе избит в корнер от Чех, а при последвалото центриране Манолев с глава прати топката встрани от вратата.
При първата си атака след почивката Чехия откри с гол от над 23 метра на Докал, който прати топката в долния десен ъгъл на Стоянов, който можеше да се намеси и по-добре и определено носи вина за попадението. "Трикоьлорите" се опитаха да променят резултата, но Чех спаси майсторски изстрел на Попов в 64-ата минута. Гаджев пробва рефлекса на Чех в 67-ата минута, а преди това Маркиньос стреля страховито, но далеч от целта.
Младият Симеон Славчев смени Христов, като направи дебют за "А" отбора на България. Няколко минути по-късно Занев иронизира решение на съдията Касай, като изракопляска, тъй като желаеше фаул, а унгарецът свири тъч за гостите. Това коства на българина втори жълт и съответно червен картон.
Това означваше край на мечтите дори за второто място.
Въпреки всичко феновете подкрепиха своя селекционер, който не само вдигна ютията, но и върна запалянковците на стадиона и ги накара да се радват и плачат отново с футболния национален отбор на България. Именно това е най-големият успех на “лъвовете”, които с представянето си в този квалификационен цикъл заслужаваха повече от това да станат четвърти, но натрупаха опит и самочувствие, които през следващите квалификации трябва да бъдат база за по-голям успех.
Със сигурност ще трябва голмайстор и класа, тъй като такива в момента липсват и се вижда, че това е ахилесовата пета на отбора, който във важните мачове пропусна множество положения.
Все пак момчетата на Пенев и най-вече той заслужават едно голямо:"Браво!"

БЪЛГАРИЯ - ЧЕХИЯ 0:1

0:1 Докал (52)