Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

И младежите не успяха да преборят прокобата на 4-то място (ГАЛЕРИЯ)

Националният волейболен отбор на България за младежи до 23 години също не успя да пребори прокобата на 4-то място и остана без медал на световното първенство в Бразилия. Момчетата на селекционера Драган Иванов се бориха мъжки, но допуснаха обрат и загубиха от Русия с 1:3 (24:22, 20:22, 25:27, 15:21) в малкия финал на Мондиала, игран тази вечер.

Така след 4-то място на мъжкия ни национален отбор в Световната лига и европейското първенство в Полша и Дания и младежите влязоха в Топ 4 на това историческо първо първенство в тази възраст, което все пак може да се приеме за голям успех. По-късно тази вечер е големия финал между домакините от Бразилия и силния тим на Сърбия.

Срещата започна равностойно до 3:3, след което българите поведоха с 5:3 след сервис в аут на Богдан Гливенко от руснаците и ас на Жани Желязков. Последваха атака на Иван Комаров и блокада на разпределителя Дмитрий Ковальов и 5:5. България успя отново да дръпне при 10:6 след атака от втора линия на Николай Пенчев, блокада на разпределителя Добромир Димитров, контра на Желязков и аут на Леонид Шчадилов. Въпреки тайм-аута за руския наставник Сергей Шляпников, техническата пауза дойде при резултат 12:7 след успешна контра на Златан Йорданов. Играта продължи точка за точка до 14:9, след което последваха атака на Гливенко и грешка на Желязков - 14:11 и тайм-аут за Драган Иванов и България. Българските момчета си върнаха преднината при 17:12 след атака през центъра на Красимир Георгиев и нов блок на Добри Димитров. Постепенно "Сборная" успя спаси пет геймбола и да изравни при 20:20 след блокада и контра на Гливенко и блок на влезлия като резерва Максим Куликов. Двата тима се "захапаха" в резултата до 22:22, но все пак България измъкна трудно гейма с 24:22 след атака в аут на Комаров от руснаците и отлична блокада на Желязков.

В началото на втората част Русия бързо дръпна с 3:0 след атака и блокада на Богдан Гливенко и грешка на българите. Двата отбора продължиха напълно равностойно до техническата пауза, която дойде при 12:9 за "Сборная" след нова силна атака на Гливенко. Последваха две грешки на руснаците и контра на Николай Пенчев и 12:12. Руският тим, обаче, моментално си върна преднината при 14:12. Постепенно България стигна до ново равенство при 17:17 след блокада и ас на разпределителя Георги Сеганов. Както в първия гейм, така и сега се стигна до 20:20, но в крайна сметка Русия затвори гейма в своя полза при 22:20 след атака в аут на Ники Пенчев и блокада на Максим Куликов.

И третият гейм тръгна по-добре за руснаците, които поведоха с 3:1 след атака и блокада на Леонид Шчадилов. Разликата леко нарасна при 7:4, което накара Драган Иванов да поиска тайм-аут. Постепенно България намали до 10:9 след атака през центъра на Красимир Георгиев и аут на Шчадилов, но все пак техническото прекъсване дойде при 12:9 за "Сборная" след пусната топка на разпределителя Дмитрий Ковальов и блокада на Иван Демаков. Последваха две технични отигравания на Златан Йорданов и 12:11, а след това България стигна дори до равенство при 13:13 след негов ас. Русия отново поведе при 16:14 след грешка от сервис на Венци Рагин и ас на Демаков. Българите стигнаха до ново равенство при 17:17 след грешка на Богдан Гливенко и ас на Жани Желязков. След поредното равенство при 18:18 последва силен ас на Ники Пенчев и 19:18. Двата отбора продължиха да се борят за всяка точка до 25:25 и с няколко миниобрата, но Русия спечели много трудно гейма с 27:25 след нова блокада на Ковальов и контра на Комаров.

Четвъртата част започна напълно равностойно до 7:7, след което Русия излезе напред при 9:7 след поредна успешна атака на Богдан Гливенко и ас на разпределителя Дмитрий Ковальов. Последваха грешка при мрежата на руснаците и блокада на Жани Желязков и 9:9. "Сборная" поведе отново при 12:10 след техничен блок-аут на Иван Комаров и атака в аут на Ники Пенчев. Разликата нарасна до 14:11 след контра блок-аут на Гливенко. Прекъсването, които поиска Драган Иванов, даде резултат и България намали изоставането си до 14:15 след сервис в аут на Иван Комаров и контра от втора линия на Жани Желязков. Русия си върна преднината при 18:15 след атаки на Гливенко и Комаров, след което без проблеми спечели гейма с 21:15 след блокада на Леонид Шчадилов, а с това мача с 3:1 и бронзовите медали.

Най-резултатни за българския тим стана Жани Желязков (2 блока, 2 аса и 32% ефективност в атака) и Златан Йорданов (2 блока, 1 ас, 40% ефективност в атака и 19% перфектно посрещане) съответно със 17 и 15 точки, но и техните усилия не помогнаха за успеха. Много силен мач изигра и центърът Венцислав Рагин, който завърши с 11 точки (5 блока!!! и 75% ефективност в атака). За руснаците над всички бе Богдан Гливенко с 22 точки (6 блока!!! и 43% ефективност в атака) за победата.
РУСИЯ: Дмитрий Ковальов 10, Богдан Гливенко 22, Иван Комаров 13, Леонид Шчадилов 10, Александър Сафонов, Иван Демаков 12 - Алексей Кабешов-либеро (Максим Куликов 5, Егор Логунов, Олег Крюкун 1)
Старши-треньор: Сергей Шляпников
БЪЛГАРИЯ: Добромир Димитров 2, Жани Желязков 17, Николай Пенчев 7, Златан Йорданов 15, Венцислав Рагин 11, Красимир Георгиев 5 - Антон Василиев-либеро (Пламен Драгиев, Бранимир Грозданов, Георги Сеганов 3, Петър Каракашев)