Джокович прекърши Монфис в три сета

Защитаващият титлата си Новак Джокович (Сърбия) се класира за полуфиналите на турнира от сериите "Мастърс" в Шанхай с награден фонд 6,2 милиона долара. Световният №2 постигна трудна победа над Гаел Монфис (Франция) с 6:7(4), 6:2, 6:4 за 2:23 часа игра. Монфис, който вчера отстрани Роджър Федерер, спечели първия сет след тайбрек със 7:4 точки. Във втората част сърбинът даде само два гейма на своя съперник, който имаше проблеми с контузия на гърба и поиска медицинска помощ. В третия сет 26-годишният Джокович поведе с 5:3, а до края двамата спечелиха своите подавания за крайното 6:4.

Сърбинът наниза 4 аса и записа 80 процента спечелени точки от първи сервис. За него това е 60-а победа за годината, като има и 9 загуби. Джокович достига границата от поне 60 победи или повече в една календарна година за седми пореден сезон. Той достига до полуфиналите в Шанхай за четвърти път в четири участия. В спор за място на финала сърбинът ще играе с друг французин - номер 7 Жо-Вилфред Цонга, който победи Флориан Майер (Германия) с 6:2, 6:3 за 64 минути.

До полуфиналите достигна и шестият поставен Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина). Дел Потро записа 27 печеливши удара и само 8 непредизвикани грешки при победата си над 15-ия в схемата Николас Алмагро с 6:3, 6:3. Аржентинецът се нуждае от още само една победа, за да се класира за финалния турнир на АТP. Надпреварата на осемте най-добри тенисисти през 2013 година ще се състои в Лондон от 4 до 11 ноември.

В последния четвъртфинал номер 1 в света Рафаел Надал (Испания) излиза срещу Станислас Вавринка (Швейцария).