Силен Цецо Соколов със 17 точки! Тренто взе Суперкупата на Италия след 3:0 над Мачерата (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболният национал Цветан Соколов и обновеният състав на шампиона на Италия Диатек (Тренто) спечелиха първи трофей за новия сезон. Възпитаниците на наставника Роберто Серниоти завоюваха Суперкупата на Италия, след като надиграха категорично силния тим на Кучине Лубе Банка Марке (Мачерата) с 3:0 (25:23, 25:23, 25:21) в мач, игран тази вечер пред около 3000 зрители в зала "Пала Тренто". Така трентинци взеха своебразен реванш за загубата си с 2:3 миналата година и спечелиха втора Суперкупа в историята си след 2011 година.

Срещата тръгна по-добре за Мачерата, които поведоха с 5:2 след силна атака на Иван Зайцев последвана от отлични блокади на звездата на Полша Бартош Курек и сръбския национал Марко Подрасчанин. Въпреки тайм-аута за Роберто Серниоти, разликата леко нарасна до 8:4 след грешка на американския разпределител на трентинци Донълд Съксо. Преднината на Мачерата набъбна до 11:5 след атака в аут на португалския национал Алешандре Ферейра и контра блок-аут на Симоне Пароди. Тренто успя да намали изоставането си до 10:11 след три последователни атаки в аут на Мачерата и блокада на Матео Бургщалер. Техническата пауза пък дойде при 12:10 за Мачерата. Постепенно Тренто успя да изравни при 14:14 след атака в аут на Курек и контра на Филипо Ланца. Играта продължи точка за точка до 19:19, след което домакините поведоха с 21:19 след два силни аса на Ферейра. Прекъсването, което взе Алберто Джулиани, помогна и Мачерата изравни при 21:21 след нова атака на Курек и силна контра на Подрасчанин. Трентинци моментално си върнаха преднината при 23:21 след грешка на гостите и страхотна блокада на Цветан Соколов. В крайна сметка Тренто взе гейма с минималното 25:23 след блок на капитана Емануеле Бирарели.

Втората част започна равностойно до 3:3, след което Мачерата дръпна с 5:3 след носена топка на Емануеле Бирарели и ас на Бартош Курек. Играта отново продължи точка за точка до 8:6, след което Тренто изравни при 8:8 след сервис в аут на Иржи Ковар от гостите и силен ас на Алешандре Ферейра. Двата тима продължиха равностойно до техническото прекъсване, което дойде при 12:11 за гостите след грешка от сервис на Цецо Соколов. Последваха две атаки в аут на Иван Зайцев и Иржи Ковар последвани от блокада на Емануеле Бирарели и грешка на разпределителя на Мачерата Микеле Баранович - 15:12 за Тренто. Постепенно трентинци увеличиха преднината си до 19:15 след отлична блокада на Матео Бургщалер. Момчетата на Алберто Джулиани намалиха изоставането си до 20:22 след силна атака на Зайцев и блокада на Марко Подрасчанин. Въпреки усилията на Мачерата, шампионите на Италия затвориха гейма при 25:23 в своя полза след поредна успешна атака на Ферейра и поведоха с 2:0.

Третият гейм също стартира равностойно до 5:5, след което Мачерата отново поведе със 7:5 след блокада на Марко Подрасчанин и грешка на Алешандре Ферейра. Последваха страхотна атака на Цецо Соколов и два аса на Емануеле Бирарели и 8:7 за Тренто. Играта продължи точка за точка до 9:9, след което последва атака в аут на Цецо Соколов и 10:9 за гостите. Разликата леко нарасна до 12:10 след блокада на Драган Станкович. Преднината на Мачерата набъбна до 16:13 след ас на Иван Зайцев. Постепенно трентинци успяха да изравнят при 17:17 след успешна контра на Ферейра и отлична блокада на Матео Бургщалер, което накара Алберто Джулиани да поиска тайм-аут. Играта отново продължи точла за точка до 19:19, след което Тренто поведе с 21:19 след две страхотни отигравания на Цецо Соколов. В крайна сметка Тренто спечели гейма с 25:21 след технично пускане на Филипо Ланца и мощен ас на Цецо Соколов, а с това мача с 3:0 и Суперкупата на Италия.

Цветан Соколов изигра много силен мач и стана най-резултатен със 17 точки (1 блок, 1 ас и 47% ефективност в атака) за победата. Алешандре Ферейра (3 аса, 71% ефективност в атака и 31% перфектно посрещане) и Филипо Ланца (47% ефективност в атака и 47% перфектно посрещане) пък добавиха по 8 точки за успеха. Въпреки това, за най-полезен играч (MVP) на мача бе определен американският разпределител на победителите Донълд Съксо. За тима на Мачерата Иван Зайцев (2 блока, 1 ас и 43% ефективност в атака) и Бартош Курек (2 блока, 1 ас, 47% ефективност в атака и 53% перфектно посрещане) реализираха съответно 15 и 12 точки.

ДИАТЕК (ТРЕНТО) - КУЧИНЕ ЛУБЕ БАНКА МАРКЕ (МАЧЕРАТА) 3:0 (25:23, 25:23, 25:21)
ТРЕНТО: Донълд Съксо 1, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 17, Филипо Ланца 8, Алешандре Ферейра 8, Емануеле Бирарели 5, Матео Бургщалер 7 - Масимо Колачи-либеро (Давид Сабо)
Старши-треньор: Роберто Серниоти
МАЧЕРАТА: Микеле Баранович, Иван Зайцев 15, Симоне Пароди 2, Бартош Курек 12, Драган Станкович 5, Марко Подрасчанин 8 - Юбер Ено-либеро (Иржи Ковар 2, Натале Монополи, Алесандро Папарони-либеро)
Старши-треньор: Алберто Джулиани.

ГАЛЕРИЯ от Суперкупата на Италия ТРЕНТО - МАЧЕРАТА 3:0 - ТУК!!!