Слаб Гришо отпадна на старта в Шанхай

Първата ни ракета Григор Димитров отпадна в първия кръг на турнира от сериите "Мастърс" в Шанхай, след като загуби от поставения под номер 12 в схемата Кей Нишикори с 3:6, 4:6 за 1 час и 21 минути игра. Българинът игра доста под възможностите си, направи прекалено много непредизвикани грешки и не успя да реализира нито един пробив, докато самият той допусна три. Със загубата си Григор не успя да защити 45-те точки за световната ранглиста, които завоюва в миналогодишното издание на турнира, когато отпадна във втория кръг от Новак Джокович. Все пак Димитров заработи 13 535 долара от наградния фонд и 10 точки за класацията на АТР.

Григор започна срещата с ас, но въпреки това впоследствие допусна изоставане с 30:40 и след като направи първата си двойна грешка в мача, загуби подаването си. Нишикори стигна до нов брейкпойнт още в следващия сервис-гейм на хасковлията, но Димитров го спаси благодарение на силния си начален удар. Въпреки че реализира много асове, сервисът на Гришо не спореше и той допусна доста двойни грешки. Една от тях дори му костваше и втори пробив, с който японецът затвори сета с 6:3.

Втората част започна гейм за гейм, като и двамата тенисисти взимаха с лекота подаванията си. При 2:2 първата ни ракета стигна за първи път в мача до точки за пробив, след като поведе с 40:15 при сервис на Нишикори. Японецът обаче се оказа по-съобразителен и изравни. При едно чудесно отиграване Димитров отново имаше шанс да пробие, но пак го пропусна и 18-ят в света спечели сервиса си. До края на срещата Нишикори определено беше по-добрият тенисист на корта, а Григор допусна прекалено много непредизвикани грешки. При 4:5 и сервис за хасковлията, японецът стигна до два мачбола и още при първото разиграване българинът изпрати топката далеч в аут, като по този начин сложи край на срещата.

По време на мача Димитров направи 18 уинъра - с 10 повече от съперника си, но за сметка на това допусна цели 34 непредизвикани грешки, 20 от които в първия сет.

В следващия кръг Нишикори ще играе срещу победителя от двубоя между Иван Додиг (Хърватия) и Юрген Мелцер (Австрия), които излизат на корта по-късно днес.