Четвърта победа за Дончев, осма титла за Илиев

Крум Дончев и Петър Йорданов (Глобул Рали Тим, Форд Фиеста R5) спечелиха днес втората си победа в националното първенство по рали, завършвайки на първо място във финалния кръг от сезона рали Стари столици. След победите през 2004, 2008 и 2009 г. това е четвъртият случай, в който тандемът взима победата в най-старото от българските ралита.

Екипажът на телекома спечели 8 от 9-те специални етапа на шуменското рали, постигайки керодно висок процент на успеваемост (88.89 на сто) по броя на спечелените скоростните отсечки в това състезание. До миналата година този рекорд принадлежеше на пилота на Мегапорт Пламен Стайков, който преди година при победата си в Шумен взе 9 от 11 отсечки (81.82%). Дончев и Йорданов завършиха с аванс от 33.6 сек аванс пред лидерите в шампионата и вече нови шампиони след този старт Димитър Илиев/Янаки Янакиев (ИРТ, Шкода Фабия S2000). Това е осмото отличие (трето поредно) за екипажа на ИРТ, което той печели през последните тринадесет години.

Сухата статистика показва също, че Дончев и Йорданов са имали средна скорост от 113.7 км/ч по време на 99-те състезателни километра в района на Шумен. Днес победителите взеха пет отсечки, а шестата бе спечелена от младия шуменски екипаж Христо Манолов/Ангел Башкехайов (БАМС, Мицубиши Лансър Ево), които обаче се състезават в отделната група на нехомолигираните автомобили.

Макар да завършват на 3-ото място, тяхното място на стълбичката ще бъде заето от варненците Тодор Славов/Добромир Филипов (БубБет Рали Тим, Рено Клио R3). Те са на 1:34.8 мин от победителите в Шумен. За тях това не само е най-престижното класиране в националния шампионат тази година, но с него подпечатват и първата българска титла във възстановеното балканско първенство, в което наш екипаж не е печелил от 14 години насам. Тогава за последно в шампионата на полуострова победителите бяха братята Ясен и Дилян Попови. Четвъртото място в крайното класиране на Стари стоици е за друг варненски екипаж - Тихомир Стратиев/Добрин Борисов (Марина Моторспорт, Ситроен С2 R2 Макс). Разликата между тях и екипажа Дончев/Йорданов е 4:15.9 мин.

Много силно състезание в Шумен направи и единственият останал автомобил в клас 3 - Георги Василев/Стефан Добрев (Булсим, Мицубиши Лансър Ево 8), които още преди отпадането на местните състезатели Мартин Сурилов/Здравко Здравков (Стари столици, Мицубиши Лансър Ево 9) си запазиха място първо в шестицата, а след това завършиха 5 в крайното класиране.

Четири точки не стигнаха на екипажа от Велико Търново Мирослав Ангелов/Петър Илиев (Мегапорт, ФИАТ Пунто S1600), които да се преборят за бронзовите отличия в шампионата. Пилотът направи катастрофа на етапа Паметника 1 (19.25 км), пропадна назад в класирането и оставиха за първи път в историята на българските ралита чуждестранен екипаж - Олександър Салюк/Йевхен Червоненко (Укр) да завършат в тройката на първенството. Те имат 60 т., а Ангелов и Илиев събраха 58.