Томис (Констанца) на Мартин Стоев спечели турнира в Габрово

Волейболният шампион на Румъния Томис (Констанца), който е воден от бившия селекционер на България Мартин Стоев, а в тима играят и българските волейболисти Андрей Жеков и Владислав Иванов, както и Дмитрий Бахов, спечели силния международен приятелски турнир в Габрово, след като постигна трета победа. Момчетата на Мартин Стоев надделяха трудно над турския Малийе Мили Пиянго (Анкара) с 3:2 (21:25, 25:22, 25:19, 19:25, 15:9) в последния си мач от надпреварата, игран тази сутрин в зала "Орловец". В последната среща от турнира, която започва след малко, домакините от КВК Габрово играят срещу сръбския Джердап (Кладово) в спор за 3-то място.

Мачът започна добре за турският тим, който поведе бързо с 3:0 след грешка на Томис последвана от контра блок-аут и блокада на Фаик Яз. Разликата нарасна до 6:1 сервис в аут на бившия играч на българския Марек Юнион Ивкони Дмитрий Бахов. Техническата пауза пък дойде при 8:4 след блок-аут на Никола Гьоргиев. Последваха атака на Драгош Павел и грешка на словенския разпределител на Малийе Деян Винчич. Турците си върнаха преднината при 11:7 след атака в аут на испанския национал Исраел Родригес от Томис. Въпреки усилията на момчетата на Мартин Стоев, Малийе запази преднината си и даже я увеличи леко до 16:11 след отлична блокада на Ниязи Дурмаз. Резултатът стана 18:12 след атака в аут на Серджу Станчу от румънския шампион, което накара Мартин Стоев да вземе тайм-аут. Преднината на Малийе стана 22:13 след нов блок на Яз, грешка на Томис и контра на Деян Винчич. Последва отпускане в отбора на Малийе, което позволи на Томис да намали до 24:21, но все пак турците взеха гейма с 25:21 след блок-аут на Яз.

В началото на втората част волейболистите на Томис успяха да дръпнат с 3:1 след грешка при мрежата на турците и контра блок-аут на Исраел Родригес, а след това с 6:2 след блокада на бразилеца Жоао Карлош Масинатори. Въпреки тайм-аута за македонския наставник на Малийе Йоско Миленкоски, техническото прекъсване дойде при 8:3 след атака в аут на Мустафа Къръчъ. Независимо от опитите на Малийе да изравнят, Томис запази преднината си и даже леко я увеличи до 13:7 след блок-аут на Родригес и контра на Драгош Павел. Последваха две атаки в аут на Павел и страхотна блокада на Фаик Гюнеш - 13:10 и тайм-аут за Мартин Стоев. Томис успя да запази преднината си до 16:13 след атака на Дмитрий Бахов. Двата тима продължиха равностойно до 22:19 след блок-аут на Родригес, след което възпитаниците на Мартин Стоев взеха гейма при 25:22 след блокада на Павел.

Третият гейм тръгна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за Малийе - 8:7 след блок-аут на Фаик Яз. Последваха блокада на Фаик Гюнеш и силна контра на Никола Гьоргиев и 10:7, но Томис веднага изравни при 10:10 след две атаки на Драгош Павел и грешка на Деян Винчич от Малийе. Равенството се запази до 14:14, след което Томис дръпна с 16:14 след грешка на Мустафа Къръчъ от турците и контра на Серджу Станчу. Последваха аут на Гьоргиев и контра блок-аут на Павел - 18:14 и тайм-аут за Йоско Миленкоски. Въпреки това, разликата набъбна до 20:15 след блокада на Дмитрий Бахов. Волейболистите от Констанца запазиха преднината си и спечелиха гейма а 25:19 след атака през центъра на Жоао Карлош Масинатори.

Четвъртата част стартира много добре за турците от Малийе, които бързо поведоха с 5:0 след серия от сервиси на разпределителя Деян Винчич и грешки на Томис. Първата техническа пауза пък дойде при резултат 8:4 след блок-аут на Мустафа Къръчъ. Разликата леко нарасна при 11:6 след силен ас на Ниязи Дурмаз, а след това 13:7 след контра на Никола Гьоргиев. Малийе запази предимството си до 16:11 след поредна успешна атака на Гьоргиев. Последваха блокади на Къръчъ и Винчич и грешка на влезлия като резерва Томис Флорин Волога - 19:11 и тайм-аут за Мартин Стоев. Независимо от това, Малийе без особени проблеми спечели гейма с 25:19 след блок-аут на Гьоргиев и вкара срещата в тайбрек.

Петият решителен гейм започна отлично за волейболистите на Томис, които поведоха с 5:2 след атака на Драгош Павел и две успешни контри на Дмитрий Бахов. Размяната на полетата пък дойде при 8:4 след грешка в атака на Мустафа Къръчъ. Малийе намали постепенно до 10:9 след контра и блокада на Никола Гьоргиев и грешка на българското либеро на Томис Владислав Иванов в защита. Шампионът на Румъния веднага си върна преднината при 13:9 след атака на Флорин Волога и две блокади на Жоао Карлош Масинатори. В крайна сметка Томис спечели гейма с 15:9 след нови блокади на Масинатори и Павел, а с това и мача с 3:2.

МАЛИЙЕ МИЛИ ПИЯНГО (АНКАРА, ТУРЦИЯ) - ТОМИС (КОНСТАНЦА, РУМЪНИЯ) 2:3 (25:21, 22:25, 19:25, 25:19, 9:15)
МАЛИЙЕ МИЛИ ПИЯНГО: Деян Винчич, Никола Гьоргиев, Фаик Як, Мустафа Къръчъ, Ниязи Дурмаз, Ерсин Дургут - Мурат Тьокгьоз-либеро (Фаик Гюнеш, Хасан Мермер, Булут Курт-либеро)
Старши-треньор: Йоско Миленкоски.
ТОМИС: АНДРЕЙ ЖЕКОВ, Драгош Павел, Дмитрий Бахов, Исраел Родригес, Серджу Станчу, Жоао Карлош Масинатори - ВЛАДИСЛАВ ИВАНОВ-либеро (Адриан Стоян, Адриан Ачобанитей, Разван Танасеску, Флорин Волога)
Старши-треньор: МАРТИН СТОЕВ.