Рома полетя високо след бой над Лацио (видео)

Отборът на Рома триумфира в дербито на Рим, след като се наложи с 2:0 над Лацио в първия в историята сблъсък между двата клуба през септември. Попаденията бяха дело на Федерико Балдзарети в 63-ата минута и Адем Ляич от дузпа в 90-ата минута. Така “вълците” стигнаха до първи успех в Серия “А” над “орлите” от две години, след като в последните четири сблъсъка за първенство имаха едва едно равенство. Победата изпрати Франческо Тоти и компания на върха в калчото след четири кръга с пълен актив от 12 точки, като освен това “джалоросите” си върнаха частично за загубения финал за Купата на Италия през май от “бианкочелестите”.

Интересното е, че всичките 10 гола на Рома в първите четири кръга са след почивката. Днес, след едно разочароващо първо полувреме без голови положения, символичните домакини бяха по-активни и напълно заслужено стигнаха до победата, докато "орлите" видимо изморени от мача си с Легия Варшава за Лига Европа, отпаднаха физически, а накрая и спорен червен картон на Андре Диас ги прекърши окончателно.

Тифозите на "бианкочелестите" влязоха във втората минута на мача, докато тези на "джалоросите" подкрепиха Франческо Тоти и компания с голяма хореография в "Курва Суд".
Жервиньо изненадващо започна в стартовия състав на Руди Гарсия. Именно бившият играч на Лил и Арсенал пропусна първото положение в мача, като с глава стреля в аут след центриране от фаул на Тоти в 31-ата минута. Двата отбора не създадоха нито едно чисто голово положение през първото полувреме.
В 51-ата минута гредата спаси Морган Де Санктис. Ернанеш центрира от фаул, Микаел Сиани удари топката, която рикошира в Леандро Кастан и се отби в горната греда преди стража на "вълците" да я избие в корнер.
Адем Ляич замени Алесандро Флоренци, а Даниеле Де Роси пропусна с глава в 53-ата минута. Мирослав Клозе пък стори същото, но с крак, 120-секунди след пропуска на италианския национал пред другата врата.
В следващите минути играчите на Гарсия вдигнаха оборотите и в 62-ата минута Балдзарети удари дясната греда на Федерико Маркети след отлично подаване на Тоти. При добавката Ляич не бе подготвен и се стигна до корнер. Светкавичното изпълнение на ъгловия удар хвана неподготвена защитата на Лацио. В този миг Балдзарети се завърна на терена и топката попадна в него, като от въздуха вкара своя първи гол за клуба. Националът на Италия дори се разплака от емоция след гола си.
Лаяч пропусна да удвои минута след това. Сърбинът бе изведен от Тоти, но стреля в аут.
Владимир Петкович извади Луис Педро Каванда и заложи на още един нападател в лицето на Серджо Флокари, но Федерико Маркети трябваше да спасява вратата си от нов гол в 73-ата минута, когато Даниеле Де Роси с глава пробва рефлекса му. Жервиньо в 76-ата минута също пропусна добра възможност. Контузия на Сиани принуди Владимир Петкович да пусне Андре Диас, но само пет минути по-късно, в 82-ата, бранителят бе изгонен с доста спорен директен червен картон за фаул срещу Тоти. Ляич от фаул пък отново принуди Маркети да избива в корнер.

В последната минута Тоти бе заменен от Марко Бориело, който веднага стреля с глава, но Маркети спаси на голлинията. В продължението Ляич бе повален в наказателното поле и реферът Роки посочи бялата точка. Зад топката застана бившият играч на Фиорентина и без проблем донесе първата победа на "вълците" над Лацио след пет неуспешни опита.

Победата бе под номер 48 във вечното дерби за Рома от 139 срещи в Серия "А", докато Лацио остана с 36 успеха. Равенствата са 55.