Ново революционно правило за Златния гейм

От предстоящия волейболен цикъл за състезания под егидата на ЦЕВ ще се прилага ново правило за златния гейм, което ще определя крайния победител от двубои на разменено гостуване, каквито се срещат например в европейските клубни турнири.  Досега са се използвали две различни правила, по които се решаваше дали да се играе Златен гейм след края на втория мач, но и двете имаха своите сериозни минуси.  Сега европейската конфедерация ще опита с ново правило, с което търси да напипа златната среда между предишните две.

Имаше сезони, в които златен гейм се играеше само, когато общият геймов резултат от двата мача е равен – 3:3, 4:4, 5:5.  Слабостта на този вариант беше, че последните геймове от реванша често се обезсмисляха.  Например, ако даден отбор спечелеше първата среща с 3:0, спечелването и на първия гейм от втората вече му осигуряваше класиране напред и геймовете след това ставаха безинтересни за зрителите.

Правилото, което важеше до края на миналия сезон, не отдаваше значение на геймовия резултат.  В случай на разменени победи се играеше златен гейм независимо от броя на спечелените отделни части.  Това пък силно обезличаваше смисъла от първия мач и сериозно накланяше везните към отбора - домакин на втория.  Не бяха редки случаите, когато този отбор напълно отписваше първата среща, изпращаше седем-осем резерви от втория си състав за това гостуване и залагаше изцяло на победа в реванша и в златния гейм на свой терен.

Според новия регламент двата съперника ще събират точки, все едно че играят в лига с класиране.  Така за победа с 3:0 или 3:1 ще се присъждат три точки, за победа с 3:2 – две точки, а за загуба с 2:3 – една точка.  Златен гейм ще се играе само, когато двата тима завършат с равен брой точки – по три, след двата мача.  Ако даден отбор спечели първата среща с 3:0 и 3:1, във втората ще са му нужни два спечелени гейма, за да се класира напред без да играе златен гейм.

Новото правило очевидно ще носи като свои недостатъците и на двете предишни правила, но с идеята негативното им влияние да се минимизира.  Само предстоящото му прилагане на практика ще покаже дали то ще даде търсения ефект и ще се задържи за по-дълго време в регламентите на европейските състезания.