13, но не фатални - Надал покори Ню Йорк по пътя към световния връх (видео+галерия)

Ако за някои 13 е фаталното число, то за Рафаел Надал определено не е така. Испанецът доказа на всички, че е специалист не само на клей, че знае как се побеждава не само на тревна настилка, но и на твърди кортове. За втори път в кариерата си световният номер 2 изкачи върха на Откритото първенство на САЩ. След като веднъж вече стори това през 2010 година, сега Надал отново постигна победа в четири сета срещу най-големия си конкурент през последните години и лидер в ранглистата Новак Джокович. Испанецът надделя на финала срещу сръбския си съперник с 6:2, 3:6, 6:4, 6:1 след 3 часа и 21 минути игра. Така Рафа завоюва не само втория си мейджър трофей през сезона след този на "Ролан Гарос", но вече има в колекцията си и 13 титли от Големия шлем. Това означава, че той заема едноличното трето място в тази класация, а преди него са само Пийт Сампрас с 14 трофея и рекордьорът Роджър Федерер със 17.

Въпреки 7-месечното отсъствие от корта заради контузия на коляното Надал прави един от най-силните сезони в кариерата си. Той вече може да се похвали с 22 успеха в 22 изиграни срещи на твърда настилка през тази година. Титлите му през сезона са 10, а общият брой на трофеите в кариерата му - 60. Единственият друг сезон, в който Рафа е спечелил 10 или повече титли, е през 2005 г., когато прави това 11 пъти.

С триумфа си на US Open испанецът направи и важна крачка по пътя към завръщането на първото място в световната ранглиста. Джокович няма да бъде измесен след надпреварата в Ню Йорк, но разликата между двамата тенисисти е едва 120 точки и няма причина Надал да не успее да стане номер 1 до края на годината. Джокович пропусна шанса да се пребори за втората си титла от US Open след тази през 2011 година, както и за общо седмата си в турнир от "Голямата четворка". Все пак през този сезон той бе шампион в мейджър надпревара - на Откритото първенство на Австралия.

Първият сет протече под ръководството на Надал. Джокович започна амбициозно мача, залагайки на агресивната игра, но това доведе до повече непредизвикани грешки в сметката му. Именно след бекхенд в аут сърбинът даде първата точка за пробив на съперника си в третия гейм на откриващата част. Ноле отрази брейкпойнта, но при втория такъв се пропука за 1:2. 27-годишният Надал нямаше проблеми при подаванията си и записа гейм на нула за 4:2. В седмия гейм Рафа нанесе нов удар и с пробив на нула авансът му се увеличи още повече. След 42 минути игра на препълнения "Артър Аш Стейдиъм" испанецът приключи сета в своя полза при 6:2. Сред зрителите на най-големия тенискорт в света бяха Дейвид Бекъм, Леонардо Ди Каприо, Алек Болдуин, сър Шон Конъри, Кевин Спейси, Джесика Алба, Джъстин Тимбърлейк и съпругата му Джесика Бийл.

Във втората част Джокович сякаш бе по-мобилизиран и това се отрази на представянето му и на резултата. От своя страна, Надал започна да проявява колебание при подаванията си. Още във втория гейм световният номер 1 стигна до два брейкпойнта, но испанският му опонент се измъкна. Рафа показа класа с няколко майсторски изпълнения от бекхенд и сервис гейм на нула за 2:2. В петия гейм на сета двамата финалисти си заслужиха аплодисментите на публиката с разиграване от 54 удара, което бе спечелено от Ноле. След удар в мрежата на Надал сърбинът стигна до пробив за 4:2. Радостта му обаче не продължи дълго. Джокович изостана с 0:40 при собствен сервис в седмия гейм и въпреки че отрази две от възможностите, при третата сбърка и изпусна подаването си. Проблемите на Надал в сервис геймовете му продължиха, а Джокович се възползва по най-добрия начин от това. Сърбинът стигна до нов брейкпойнт при 4:3 и не сгреши, доближавайки се само на гейм от спечелването на частта. Така при собствен сервис и сет, продължил 58 минути, Джокович изравни резултата в частите след 6:3.

Третият сет се превърна в истинска битка. Джокович за пореден път доказа, че е сред най-добрите в света по отношение на ретурите. Именно това му помогна да поведе с 40:0 при сервис на Надал още в първия гейм на частта и да реализира пробив на нула. В третия гейм сърбинът отново стигна до брейкпойнт, но испанецът се справи. Малко по-късно при изоставане от 2:3 Рафа съумя да върне пробива и да изравни силите в сета. Ключов момент в частта бе гейм номер 9. При сервис на испанеца Джокович поведе с 40:0. Рафа успя да се върне в гейма, отрази точките за пробив, последната от които с първия си и оказал се единствен ас във финалния мач и така удържа подаването си за 5:4. Разочарован от изпуснатия шанс, сърбинът загуби концентрация за кратко и това му коства сета. Надал направи изключително ценен пробив за 6:4, осигурявайки си по този начин спечелването на третата част.

Устремът в играта на испанеца се запази и в четвъртия сет, който се оказа и последен в двубоя. Джокович стигна до две възможности за пробив в първия гейм на частта, но така и не се възползва от тях. Надал пък доминираше при последвалото подаване на сърбина и след страхотен форхенд по правата Рафа проби за 2:0. Испанецът показа невероятен хъс за победата и усилията му бяха възнаградени с още един пробив за 5:1. 26-годишният Джокович бе тотално обезверен от съперника си и сякаш рухна психически в този четвърти сет. При 5:1 и собствен сервис Надал получи две възможности да затвори мача и още при първата стори точно това.

Днешният сблъсък бе 37-и между Рафа и Ноле, което е рекорд в "Оупън ерата". Надал вече има 22 победи и 15 загуби (8-3 за Големия шлем, 3-3 във финални мачове). Това бе и трети финал на US Open между двамата тенисисти.

Испанецът остави в статистиката 27 печеливши удара - с 19 по-малко от съперника си. Надал обаче направи значително по-малко непредизвикани грешки - 20 срещу 53 за Джокович. Сърбинът се отчете с 6 аса и 2 двойни грешки, докато Рафа регистрира само една директна точка от сервис и една двойна грешка.

Шампионът има и още един сериозен повод за радост. Това е чекът от 2.6 милиона долара от наградния фонд, като към него Надал получава и допълнителен 1 милион като победител в американските серии Emirates Airline US Open Series. С достигането си до финала в Ню Йорк Джокович пък си осигури 1.3 милиона долара.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ФИНАЛА НА US OPEN И ТРИУМФА НА РАФАЕЛ НАДАЛ МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!