Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Финландия пречупи и Гърция

Отборът на Финландия записа нова голяма победа на Евробаскет 2013 в Словения и вече гледа уверено към втората фаза на шампионата на Стария континент. Това стана факт, след като в последния си мач от група D скандинавците се наложиха над Гърция с 86:77 и приключиха груповата фаза с баланс от 3 успеха и само 1 загуба.

Петери Копонен бе с най-голяма заслуга за победата, след като отбеляза 29 точки, Кимо Мюринен добави 15 точки, а Тука Коти и Шон Хъф се прибраха в съблекалнята съответно с по 14 и 13 точки.

Никос Зисис отбеляза 19 точки за „елините”, а завърналият се в игра след травма Василис Спанулис записа на сметката си 17 точки.

След равностойно първо полувреме, в което гонитбата между двата отбора не спря нито за миг, финландците успяха да се измъкнат с една точка напред – 36:35. Всичко в този двубой бе решено през третата четвърт, когато Копонен поведе съотборниците си и след серия от 12:4, Финландия вече имаше по-солиден аванс – 57:48.

В заключителните десет минути и двата отбора буквално забравиха да играят в защита, което рязко повиши резултатността в мача. Баскетболистите на Гърция спечелиха последния период с 30:29, но това не стигна до никъде и последния съдийски сигнал прозвуча при 86:77 за символичните гости.

Гърция – Финландия 77:86 (23:22; 12:14; 12:21; 30:29)

Гърция: Слукас 4, Борусис 6, Зисис 19, Спанулис 17, Перпероглу 4, Фоцис, Папаниколау 2, Маврокефалидис 10, Каймакоглу 6, Брамос 4, Принцерис 5

Финландия: Койвисто 7, Никкила, Мюринен 15, Хъф 13, Лий 4, Салин 1, Коти 14, Копонен 29, Хаанпя 1, Мотола, Ахонен 2