Франция с трудна, но заслужена победа над Украйна

Отборът на Франция записа изключително трудна, но заслужена победа на Евробаскет 2013 в Словения, след като тази вечер се наложи над Украйна със 77:71 в среща от група А на шампионата на Стария континент.

Тони Паркър бе основната движеща сила на „петлите” и записа на сметката си 28 точки, а Борис Диао и Микаел Жилабел добавиха съответно по 15 и 11 точки.

Юджийн Джетър бе единственият баскетболист в селекцията на „жълтите”, който записа двуцифрен точков актив – 20, а Олександър Мишула, Сергей Гладюр и Олександър Люповий завършиха с по 9 точки.

Баскетболистите на Украйна започнаха ударно двубоя, а архитект на играта на "жълтите" бе Джетър, докато под другия кош единствено Тони Паркър показваше, че знае защо е на терена и успяваше да държи тима си в мача - 6:12. До финала на първата четвърт ролите се размениха - символичните домакини влязоха в дупка, а опитните Паркър и Батум свалиха изоставането на "петлите" - 14:16.

Първите точки за вторите десет минути дойдоха след страхотен пробив на Паркър и кош и фал за французите, но отговорът не закъсня - кош на Джетър даде нови четири точки аванс за Украйна - 24:20. В тези моменти впечатление правеше факта, че за по-малко от пет минути двата отбора увиснаха с нарушения. Въпреки това, играта вървеше на високо ниво, а в края на полувремето Батум вкара две точки и доближи Франция само на точка от съперника - 35:36.

Второто полувреме започна с демонстрация на отлична защита и под двата коша, като първо Диао отнесе чадър при опита си да забие, а след това Батум отмъсти като "залепи" Липовий на таблото.  Първите точки в третия период бяха за Украйна след тройка на Джетър, а след това отново той вкара през Паркър за 43:41. "Петлите" успяха да излязат напред за първи път от много време след далечна стрелба на Жилабел - 44:43, като запазиха минималната си преднина почти до края на периода, преди Кравцов да добави нови точки към актива си за 51:51.

Първите минути на последния период преминаха при размяна на успешни атаки, като първо Зайцев наниза нова стрелба от далечно разстояние, но Диао и Йортел отново изведоха французите напред 58:57. Последните шест минути на двубоя преминаха при разменено надмощие, след като първо „петлите” записаха силна серия и поведоха с двуцифрена разлика, след което Украйна отвърна на предизвикателството, но времето бе малко и в крайна сметка Франция се поздрави с успеха – 77:71.