Незабравимо: 60 000 и цяла звездна плеяда подкрепиха големия Стилиян Петров (видео + галерия)

Стилиян Петров - големият човек, страхотният характер, емблемата на българския национален отбор, Капитанът... сложи край на невероятната си футболна кариера. Финалният акорд бе поставен с незабравим бенефис, в който 60 000 привърженици на "Селтик Парк" и цяла плеяда от футболни звезди демонстрираха огромното си уважение към Стан и подкрепиха неговата кауза.

Сборният тим на Стилиян Петров победи с 5:3 идеалния състав на Селтик, като Стан игра и за двете селекции. На терена пък блестяха Димитър Бербатов и Мартин Петров, които отбелязаха общо четири от петте гола за победителите. Голмайсторът на Фулъм записа хеттрик и бе най-резултатният играч в този незабравим двубой, а третото му попадение бе един от най-зрелищните от футболна гледна точка моменти в мача.

През май - преди двубоя срещу Челси на "Вила Парк", Стилиян обяви официално решението си да се оттегли от футбола. Повече от година бившият играч на "детелините" водеше тежка битка с левкемията. Сега вече Стан е в състояние на ремисия, като огромното му сърце го кара да се посвети на каузата да се опита да помогне на други хора, страдащи от същото заболяване.

Двубоят започна по изключително емоционален начин, като с появата на терена на Стилиян Петров 60 хиляди зрители на "Селтик Парк" изпяха "You'll never walk alone", а през това време техният любимец поздрави всички играчи, които излязоха за началото на този двубой.

Около 45 секунди бяха достатъчни на Димитър Бербатов да открие резултата. Бума намери нападателя на Фулъм с извеждащо подаване, а Берба пусна топката покрай Роб Дъглас, давайки аванс на сборния отбор на Стилиян Петров.

В 10-ата минута Хенрик Ларсон изравни от дузпа, отсъдена за нарушение на Хабиб Бей срещу Боби Пета. Шест минути по-късно Мартин Петров отново изведе напред сборната селекция на Стилиян, след като получи асистенция от Мариян Христов и с удар по земя в далечния ъгъл направи 1:2.

В 19-ата минута двубоят бе прекъснат за прословутата "минута на Стилиян", в която всички привърженици по трибуните на "Селтик Парк", както и 22-амата на терена, изразиха подкрепата си към българина с обичайните аплодисменти. Стан бе видимо развълнуван от емоционалния миг.

След около половин час игра Стилиян Петров напусна терена, преотстъпвайки капитанската лента на Пол Ламбърт.

В 35-ата минута публиката на "Паркхед" отново се раздвижи, след като в игра се появи Луи Томлинсън - една от звездите на One Direction. В 39-ата минута Димитър Бербатов покачи на 1:3 с втория си гол в мача.

За началото на втората част на терена излезе и Радостин Кишишев.

В 52-ата минута удар на Бербатов срещна гредата, но все пак - в 58-ата минута, нападателят на Фулъм оформи своя хеттрик, след като успя да премине през няколко бранители на Селтик, падна, но съумя да се изправи и да прати топката във вратата на Дъглас - 1:4. В 62-ата минута Берба и Мартин Петров бяха заменени. Няколко минути по-късно актьорът Джон Бишъп пропусна дузпа за сборния тим на Стилиян Петров. Христо Йовов също влезе в игра, а в 74-ата минута Пиер ван Хойдонк намали за Селтик. Ларсон стреля, Гивън спаси, но холандецът стигна до рикоширалата топка, за да я прави в мрежата - 2:4. В 81-ата минута Уорън Браун доближи Селтик на гол, след като се разписа отблизо за 3:4.

Пет минути преди края Стилиян Петров се появи в игра за втори път днес - този път с екипа на Селтик. В последната минута Ники Бърн оформи крайното 3:5.

След последния съдийски сигнал Стилиян, със сълзи на очи, благодари на всички за подкрепата, а повече от 1/4 час след края никой от 60-те хиляди, присъствали на "Селтик Парк", не бе напуснал мястото си...

Селтик XI - Стилиян Петров XI 3:5

0:1 Бербатов (1')
1:1 Ларсон (10-дузпа)
1:2 Мартин Петров (16')
1:3 Бербатов (39')
1:4 Бербатов (58')
2:4 Ван Хойдонк (74')
3:4 Браун (81')