Поредна наказателна акция на Серина, финалът от 2012-а ще се повтори

Лидерката в световната ранглиста Серина Уилямс изигра поредния си изключителен мач през този сезон. Американката нанесе сериозен удар по самочувствието на световната номер 6 На Ли (Китай), след като я победи с 6:0, 6:3 в 1/2-финален мач на Откритото първенство на САЩ. Така по-малката от сестрите Уилямс се класира за седмия си финал в Ню Йорк, а в повторение на битката за титлата от миналата година тя ще се изправи срещу Виктория Азаренка (Беларус). При победа в неделя срещу Азаренка Серина не само ще защити титлата си от миналата година, но ще завоюва петия си трофей от Ню Йорк след тези през 1999 г., 2002 г., 2008 г. и 2012 г.

Поставената под номер 1 в основната схема Уилямс сякаш летеше в първия сет и не остави никакъв шанс на китайската си съперничка. На Ли, която е шампионка от "Ролан Гарос" през 2011 година, не успя да спечели нито един от сервис геймовете си. От своя страна, 31-годишната Серина взимаше подаванията си без проблеми и след само 29 минути игра на "Артър Аш Стейдиъм" взе сета с 6:0.

Втората част предложи повече интрига, а 5-ата в схемата На Ли постепенно намери ритъма си. Нещо повече - китайката даже реализира пробив за 2:1. Крехката й преднина обаче се задържа доста кратко, тъй като в четвъртия гейм Уилямс върна пробива. Грешки на представителката на Китай доведоха до нов загубен сервис гейм за нея и тя изостана с 2:4. Серина, която през този сезон триумфира на "Ролан Гарос", направи резултата 5:2 в своя полза след убедителен сервис гейм, завършил с ас.

Голямото шоу и майсторските изпълнения обаче бяха запазени за гейм №8. 31-годишната На Ли спаси цели шест мачбола и се задържа в битката въпреки невероятните ретури и минаващи удари на американската й опонентка. Пропуснатите възможности в осмия гейм не попречиха на Серина да доведе нещата до логичния им завършек. При собствен сервис и седмия си мачбол, след час и 27 минути игра Уилямс вдигна победоносно ръце пред родна публика, спечелвайки сета с 6:3.

Това бе десети сблъсък между двете тенисистки и девети успех за американката. Световната номер 1 завърши мача с 4 аса и 19 печеливши удара. Непредизвиканите й грешки бяха 19 - с една по-малко от тези на китайката. На Ли записа срещу името си едва 8 уинъра, като не успя да направи и нито един ас. За сметка на това тя се отчете с 4 двойни и 24 непредизвикани грешки.

В неделя Серина ще участва на 21-ия си финал в турнир от Големия шлем и ще се опита да спечели 17-ата си мейджър титла на сингъл. До момента американката е загубила общо 16 гейма на тазгодишното издание във "Флашинг Медоуз".