Виктория Азаренка отново на финал в Ню Йорк

За втора поредна година Виктория Азаренка достига до битката за титлата на Откритото първенство на САЩ. Тенисистката от Беларус, която е поставена под номер 2 в основната схема, надделя на 1/2-финалите срещу опитната Флавия Пенета (Италия) с 6:4, 6:2. Така 24-годишната Азаренка ще очаква победителката от другия двубой между миналогодишната шапионка Серина Уилямс (САЩ) и На Ли (Китай). С днешния успех бившата лидерка в световната ранглиста сложи край на мечтата на 31-годишната Пенета за първи финал в надпревара от Големия шлем. Все пак италианката може да бъде доволна от представнето си в Ню Йорк, тъй като до този момент тя не бе попадала и сред най-добрите четири състезателки в турнир от "Голямата четворка".

Полуфиналният сблъсък между Азаренка и Пенета се превърна в истинска битка, в която пробивите бяха в изобилие - цели 13, а представителката на Беларус озвучаваше и всяка собствена грешка със силен писък. Двете тенисистки започнаха първия сет с размяна на пробиви. Азаренка се възползва от нестабилния сервис на опонентката си в петия гейм и отново поведе. Няколко минути след това обаче и двукратната шампионка от Australian Open се пропука - 3:3. Размяната на пробиви продължи в седмия и осмия геймове и никоя от двете тенисистки така и не успяваше да се откъсне на по-голяма разлика. При 4:4 Азаренка реализира поредния пробив и трябваше да затвори сета при собствено подаване. Световната номер 2 пропусна пет сетбола преди все пак да сложи край на частта при 6:4 след 52 минути игра на "Артър Аш Стейдиъм".

Началото на втория сет бе повторение на случилото се в първия. Азаренка осъществи пробив, но веднага след това изпусна сервис гейма си. Миналогодишната финалистка се мобилизира и нанесе нов удар с пробив за 2:1, след което отчая още повече Пенета, взимайки подаването й и за 4:1. Въпреки че италианката съумя да върне единия пробив в шестия гейм, силите й стигнаха само за това. Тя загуби сервиса си за 2:5, спаси два мачбола в следващия гейм при сервис на съперничката си, но все пак напусна последния за годината турнир от Големия шлем в 1/2-финалната фаза.

Днешният 1/2-финален двубой продължи час и 34 минути. Интересно е да се отбележи, че Азаренка отстъпва по доста показатели на италианската си съперничка. Пенета се отчете с 19 печеливши удара и 23 непредизвикани грешки, докато при Азаренка те бяха съответно 15 и 25. Двойните грешки на тенисистката от Беларус бяха 6, а на Пенета - 3. Италианката реализира един ас, а опонентката й остана без директна точка от сервис в мача. Все пак Азаренка вече има предимство в двубоите между двете - две победи в три срещи. В неделя тя ще играе на четвъртия си финал в турнир от Големия шлем.