Легендата Буфон спря отличната серия на България (видео+галерия)

Легендарният вратар на Ювентус и Италия Джанлуиджи Буфон е в основната на първата загуба на България в световните квалификации в група “Б” за Мондиал 2014 в Бразилия. “Трикольорите” отстъпиха с 0:1 на четирикратния първенец на света пред 30 000 зрители на стадион “Ренцо Барбера” в Палермо след гол на Алберто Джилардино в 38-ата минута. През втората част играещият своя 135-и мач за “адзурите” страж на три пъти с фантастични спасявания спаси вратата си от сигурен гол. Първо изстрел отблизо на Ивелин Попов, след което опит за автогол на Тиаго Мота, както и удар с глава на Димитър Рангелов бяха майсторски избити. Освен това Тодор Неделев и Йордан Минев в края, както и Александър Тонев през първата част нямаха шанс.

Това бе първо поражение на четата на Пенев, която остана на второ място три мача преди края с актив от 10 точки, докато Италия с актив от 17 пункта вече е на крачка от целта си.

След отличното тактически изиграно първо полувреме и допуснат нелеп гол “лъвовете” надиграха категорично вицепървенците на Европа и заслужаваха дори повече от точка предвид видяното през втората част в Сицилия.

Още в 32-ата секунда Алберто Джилардино пробва удар, който бе спасен от Николай Михайлов. Записващият първи официален мач за "трикольорите" Тодор Неделев пробва първи удар към Буфон, но топката мина над гредата в 8-ата минута. В 20-ата минута бърза контраатака завърши със силен удар на Александър Тонев от границата на наказателното поле, но Буфон първо изби, след което хвана топката. Преди това Андреа Пирло и след това Даниеле Де Роси стреляха, но далеч от вратата на Михайлов. Българският вратар изби в корнер силен диагонален изстрел на Лоренцо Инсинйе в 26-ата минута.

Домакините владееха инициативата, но не създадоха чисти положения, докато гостите много трудно организираха атаки. В 38-ата минута Джилардино изправи трибуните на крака, след като вкара своя 19-и гол с националната фланелка. Той се възползва от пробив и центриране на Кандрева отляво, а Иван Иванов го бе изпуснал на три метра от вратата, а Веселин Минев закъсня. Михайлов също не излезе от своята голлиния и нямаше време да реагира.

Минута по-късно родният вратар спаси вратата си от втори гол след удар на Антонели.

Втората част започна с нов удар на Джилардино, спасен от Михайлов, а при следващата атака Буфон спаси сигурен гол. Капитанът на италианците демонстрира невероятен рефлекс, като изби удар от 2-3 метра на Ивелин Попов в 48-ата минута. Неделев намери чудесно звездата на Кубан, но стражът на Юве обра овациите с отличното си спасяване.

Инсинйе също пробва рефлекса на Михайлов в 51-ата минута. Пенев пусна Георги Илиев и Димитър Рангелов, а "лъвовете" създадоха няколко положения за 180 секунди. Първо Буфон спаси на голлинията с нов отличен рефлекс. Той изби удар с глава на Мота, който след корнер бе близо до автогол. Рангелов би отблизо с глава, но Буфон отново се разтегна и спаси при следващата атака. Топката рикошира в краката на Бодуров, който стреля мощно, но Мота с глава изби. Минута по-късно Неделев стреля технично след хубава атака, но топката мина малко встрани от дясната греда на "адзурите".

Михайлов също показа класа, като изби силен удар от фаул на Пирло в 68-ата минута. В 72-ата минута Иванов върна лошо към Михайлов, който се подхлъзна и бе изпреварен от Джилардино, но Бодуров изби топката преди да влезе в мрежата за втори път.

Пенев пусна Спас Делев на мястото на Дяков в 75-ата минута.Три минути по-късно Гаджев имаше добра възможност за изстрел, но стреля в аут. Последваха атаки към двете врати, тъй като двата отбора бяха доста изморени, но до чисти положения не се стигна. Минута преди края Неделев опита да намери Рангелов, но Бонучи го изпревари.

В даденото 4-минутно продължение Михайлов на два пъти отиде да скача при корнерите за България, а Йордан Минев в последната секунда с глава пропусна поредната добра възможност, като от два метра прати топката в аут на задната греда.

Така България загуби, без да заслужава това, но остави големи надежди в родните фенове, че второто място и класирането на бараж не е непосилно. Сега предстои много важно гостуване на Малта във вторник, където нямаме право на грешка, за да можем да мечтаем за повече в мачовете с Армения в Ереван и Чехия в София. Преднината на националите ни вече е само точка пред три съперниците Армения, Дания и Чехия, които имат по девет точки след седем изиграни срещи.

Това бе девета загуба от 17 срещи между двата тима, като "лъвовете" имат само два успеха в България, а равенствата останаха шест.

ИТАЛИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:0

1:0 Джилардино (38)