"Синя звездна класация", ОСК "Левски" награждава най-добрите си спортисти

Перфектно за България: чехите се издъниха насред Прага (видео)

Армения направи отличен подарък на България, след като наказа основния ни конкурент за място за баража Чехия с 2:1 насред Прага в квалификация от нашата група. Така "лъвовете" ще запазят второто си място във временното класиране дори и при загуба от Италия по-късно тази вечер.

Водени от голямата си звезда Хенрих Мхитарян гостите имаха повече късмет и измъкнаха трите точки с гол на Геворг Газарян в продължението. Преди това те бяха повели с 1:0 с попадение на Карлен Макърчян в 31-ата минута. Томаш Росицки пък изравни за 1:1 в 71-ата минута.

Така двама тима се изравниха на трето място с по 9 точки в активите си. До края на чехите им предстоят само гостувания - на Италия, Малта и на България, а арменците приемат Дания, нашия тим и завършват с визита на "Скуадра адзура".

Двубоят на стадион "Еден" в Прага можеше да завърши по всякакъв начин, тъй като и двата тима пропуснаха редица възможности. Домакините бяха тези, които бяха по-настойчиви, но атаката им беше отчайваща. Те имаха 19 шута към вратата и изпълниха 14 корнера. В същото време арменците бяха далеч по-ефективни и шансът беше на тяхна страна, след като 6 пъти стреляха към Петер Чех. Така отборът от бившата съветска република си върна на чехите за загубата с 0:3 в Ереван по-рано през цикъла.

Тази вечер играчите на Михал Билек наложиха силен натиск още от първата минута и положенията пред Роман Березовски не закъсняха. Големият грешник за домакините беше Михаел Рабушич, който пропусна всичко, каквото можеше да пропусне. Отделно и Петер Ирачек показа неточен мерник от около 3-4 метра.

Противно на развоя на събитията гостите успяха да вкарат при първото си положение. В 31-ата минута Макърчян изненада Петер Чех с далечен изстрел.

Арменците имаха прекрасен шанс да поведат с 2:0 в 49-ата минута, когато Мхитарян изведе Юра Мовсисян, но той не успя да уцели топката. Чехите отговориха с нов фрапантен пропуск, пак на Рабушич в 54-ата минута. Тук чашата на търпение на селекционера Михал Билек преля и той смени лявото крило и вкара втори централен нападател в лицето на играещия в Бундеслигата Вацлав Кадлец.

Отборът на селекционера Вардан Минасян се затвори и храбро отбиваше центриранията в наказателното поле. Мхитарян пък умело участваше в организирането на контраатаки. В 71-ата минута все пак късметът се усмихна и на домакините. Томаш Росицки успя да изравни с далечен шут, който първо рикошира в тялото на Каспаров, след това се отклони в напречната греда и се озова в мрежата - 1:1.

В 75-ата минута Мовсисян отново не показа здрави нерви, след като остана сам срещу Чех, но не успя да го преодолее.

Постепенно чехите натикаха съперника си в неговата половина и в последните минути стана страшно пред Березовски. Между 87-ата и 91-ата минути пропуски направиха Теодор Гебре Селасие, Михал Кадлец и Томаш Сивок. Голът във вратата на Армения висеше на косъм, но съдбата беше решила друго. В заключителните секунди на продължение Газарян излезе сам срещу Чех и с добавка реши спора в полза на своя тим.